avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2101 soluții astăzi
Forum Activitate air

Activitate air

Buna ziua,
Anul acesta pe 5 ianuarie a murit tatal meu. Mama mea a ramas intr-un apartament (in acest aparatament am fost crescuti eu si inca doi frati). Apartamentul respectiv este trecut pe numele ambilor parinti in actele de proprietate.
Parintii mei mai au si doi batranei la tara cu care au incheiat un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere. Contractul a fost incheiat acuma mai bine de 15 ani.
Tatal meu mai are si o Dacia 1410.
Fratii doresc sa o dea afara pe mama din apartament si i-au luat actele de la masina (talonul).
Mama mea doreste sa vanda aceasta masina, dar fratele cel mare refuza sa-i inapoieze talonul. Din aceasta cauza nu putem vinde masina . Cum putem proceda?
Noi nu am facut inca taxa de succesiune. E nevoie si de acordul fratilor pentru efectuarea succesiunii? Cum sa procedez sa o pot pune la adapost pe mama mea sa nu fie data afara din apartament? Cum pot pune capat legal amenintarilor fratilor mei ?
Multumesc anticipat pentru atentia acordata!
Buna ziua,

Rog referinte de specialitate privind drepturile copiilor dupa moartea tatalui (biologic) si drepturile mamei (biologice) ramasa in viata.
Suntem 3 frati (doi baieti si o fata-adica eu). Tatal meu a decedat anul acesta (2011) in ziua de 5 ianuarie. Mama mea a ramas, asadar, vaduva, dupa 31 de ani de casatorie cu tatal meu.
Fratii isi revendica drepturile materiale in urma mortii tatalui meu.
A ramas in urma tatalui un apartament cu 3 camere in care locuieste mama mea. Este si ea trecuta in actele apartamentului ca si proprietar.
Acum ca tatal meu e mort cum trebuie sa procedez?
Se deschide o taxa de succesiune ca sa se poata imparti valoarea apartamentului cu fratii mei ? O pot da ei afara pe mama si sa-i ia apartamentul ?
Daca trebuie fratii despaguti material, cum se procedeaza sau cat le revine mai exact lor?
Precizez ca doresc sa le dau partea lor care li se cuvine, nu vreau instante de judecata sau actiuni de genul!
Acesta este motivul pentru care doresc sa stiu cum se procedeaza.
Mama are si doi batranei intr-o zona rurala, de care avea grija cu tatal meu si inca mai are ea grija de ei. De aprox 13 ani mama si tatal au incheiat un contract de vanzare-cumparare cu cei doi batranei cu clauza de intretinere.
Imi puteti spune daca acest contract se poate sparge? Care sunt conditiile sa poate mama sa renunte la acest contract acuma ca tatal e mort?
Mai exista si o masina Dacia 1410 care a apartinut tatalui meu si pe care mama mea doreste s-o vanda, deoarece nu o mai folosim.
E posibila vanzarea masinii sau trebuie si valoarea acesteia impartita cu fratii ?
Ce alti factori mai trebuie sa iau in calcul in cazul mostenirii??
Va multumesc anticipat!
Toate cele bune!