avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Activitate spokesman

Activitate spokesman

Buna.
Daca am pierdut un obiect de valoare mare pot depune o sesizare/plangere = nici nu stiu cum se numeste = la politie? in baza carei legi ?
Politistul care va prelua cazul va trebui sa ma anunte mereu in ce stadiu e ancheta ? ori ma cred intr-un film unde totul se termina cu bine?

Rog un moderator sa mute subiectul la locul potrivit daca nu este aici.Multumesc.
Cand am spus ,,alte cheltuieli pt 1 persoana'' m-am referit la elecricitate,gaze,gunoi.
Multumesc pentru raspuns.
Am un apartament in care nu locuieste nimeni. La intretinere sunt trecute 0,5 persoane. Prin urmare nici 0 si nici 1.:-/ La calcul e trecuta pierderea de apa rece ( robinetii de calda i-am sigilat ca altfel ma frigea la buzunar) + cheltuieli salarii + alte cheltuieli pt 1 persoana.
E corect? cum sa procedez? daca ii cer socoteala administratorului imi spune ca asa e legea ori ca asa s-a stabilit la sedinta.
Platesc la intretinere cam la 3-4 luni. Pot refuza sa platesc penalitatile pt suma respectiva in baza acestei legi?
Buna ziua.
Din ce am citit pana acum am inteles ca ( si va rog sa ma corectati in caz ca gresesc) daca ai IF cu 2 asociati ,fiecare in parte trebuie sa plateasca 222 ron contributia la pensie.
Daca ambii isi fac contract de munca pe 2 h nu vor mai plati acea contributie.
Si o intrebare:
- cat plateste angajatorul si cat angajatul pt 2 h?
Multumesc anticipat.