avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Activitate adysan

Activitate adysan

logic sau ilogic,ma intereseaza legalitatea sustinerii unui nou concurs ptr.acelasi post,schimband doar perioada(din determinata in nedeterminata),codul muncii ce spune?ms
buna ziua,la trecerea de la perioda determinata la perioada nedeterminata,pe acelasi post,trebuie sa dau din nou concurs?mentionej ca in institutia la care lucrez au aparut posturi ca acela pe care sunt angajat si eu si ptr.care am dat un concurs,acum institutia ma pune sa dau un nou examen ptr.ocuparea aceluisi post,dar pe perioada nedeterminata.intrebarea mea , este legal acest lucru?
chiar daca in succesiune se spune la ce renunta fratii,adica la casa si terenul aferent unde a stat bunica,deci daca se renunta la un teren si constructia de pe el,fratii au renuntat la tot?fara sa li se explice ce inseamna asta?mentionez ca succesiunea sa facut in 1975
gerardd a scris:

Renuntarea la mostenire in favorem este lovita de nulitate.
va rog sa ma luminati si pe noi,'in favorem?adica renuntarea la mostenire in favoarea fratelui este nula?multumesc
buna seara,am si eu o nelamurire,la succesiunea dupa bunica,frati au renuntat la pretentii privind casa si terenul aferent,la adresa unde locuia bunica in favoarea unui frate,toate bune si frumoase pina in anii '90 cand a aparut o mostenire destul de consistenta din partea bunicii iar acest frate refuza sa treaca la mostenire si ceilanti frati spunind ca ei deja au renuntat la orice mostenire in favoarea lui la succesiune,unde este adevarul?contact 0721779330