avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 779 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renuntarea fratilor in favoarea unuia singur
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renuntarea fratilor in favoarea unuia singur

buna seara,am si eu o nelamurire,la succesiunea dupa bunica,frati au renuntat la pretentii privind casa si terenul aferent,la adresa unde locuia bunica in favoarea unui frate,toate bune si frumoase pina in anii '90 cand a aparut o mostenire destul de consistenta din partea bunicii iar acest frate refuza sa treaca la mostenire si ceilanti frati spunind ca ei deja au renuntat la orice mostenire in favoarea lui la succesiune,unde este adevarul?contact 0721779330
Cel mai recent răspuns: ContSters4579 , utilizator 14:05, 30 Martie 2011
Renuntarea la mostenire in favorem este lovita de nulitate.
gerardd a scris:

Renuntarea la mostenire in favorem este lovita de nulitate.
va rog sa ma luminati si pe noi,'in favorem?adica renuntarea la mostenire in favoarea fratelui este nula?multumesc
cine a mostenit-o pe bunica, cine a dezbatut mostenirea?
daca doar 3 rude au fost mostenitorii bunicii si 2 au renuntat , cealalta ruda mosteneste tot, iar cei ce renunta, renunta la tot
ar trebui sa mergeti la un avocat sa va vada actele
chiar daca in succesiune se spune la ce renunta fratii,adica la casa si terenul aferent unde a stat bunica,deci daca se renunta la un teren si constructia de pe el,fratii au renuntat la tot?fara sa li se explice ce inseamna asta?mentionez ca succesiunea sa facut in 1975
...renuntare nu se face la bunuri privite distinct ci la calitatea de mostenitor...renuntand la calitate nu mai pot mosteni nefiind mostenitori...in ceea ce priveste informarea principiul e ca nimeni nu poate invoca necunoasterea legii insa in fapt la data renuntarii notarul ar fi trebuit sa atraga atentia cu privire la efecte...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Renuntare la mostenire Raldum Raldum Am si eu o dilema. Bunicii mei, ambii decedati au avut o casa (in Iasi). Ei au avut 2 copii: pe mama si pe unchiul meu (care nu are copii). Se pare ca in ... (vezi toată discuția)
Renuntarea la mostenire mircea aurelian lucian mircea aurelian lucian Buna ziua , tatal meu a renuntat la mostenirea dupa tatal lui ,in 2017,cand a renuntat,mama lui era in viata,a renuntat in favoarea surorii sale. Acum ,am ... (vezi toată discuția)
Renuntare drept de mostenire decs decs Buna ziua, Va rog frumos sa ma ajutati cu o solutie / sugestie. Este vorba despre casa parinteasca a mamei mele aflata este intr-un sat din Teleorman. Este ... (vezi toată discuția)