avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1774 soluții astăzi
Forum Activitate tanta.c

Activitate tanta.c

ok, multumesc.
Pai ce vina am eu ca fostul proprietar cine stie ce face ?
Am sunat parintii proprietarului si mi-au zis ca poate sa faca ce vor ca fiica lor (fostul proprietar de la care am cumparat apartamentul) este in Canada.
Chiar nu ma intereseaza ce fac ei dar ce vina am eu ?
Ce circ mai pot sa faca cei de la Administratiei Finantelor Publice de Sector ?
Cum pot sa le spun sa-si vada de treaba lor...si sa doarma in continuare ?
Le pot cere daune pentru aceasta eroare...mai bine zis bataie de joc ?
Multumesc.
Pe somatie scrie:

Natura obligatiei fiscale: Diferente de impozit anual de regularizat

In titlul executoriu scrie:

Natura obligatiei fiscale: Diferente de impozit anual de regularizat

Mentionez ca apare numele fostului proprietar de pana in anul 2004.

Ce vina am eu ?...el a avut certificat fiscal in 2004 la intocmirea actului de vanzare-cumparare si nu avea datorii !

Am nr.-ul de fax si e-mailul asa-zisului sef al Administratiei Finantelor Publice de Sector - al celui care a semnat somatia si titlul executoriu fara a-si verifica subalternii...daca trimit e-mail sau fax cu dovezile pe care le am: certificatul fiscal al vanzatorului din 2004 si chitantele mele de plata a impozitului din 2004 pana acum...este suficient ?...ma mai streseaza sau vor sa ma vada la ei la cozi...desi nu apare numele meu pe somatie ?


Pot cere daune materiale pentru faptul ca ma streseaza aiurea ?
Buna ziua,
Am cumparat locuinta in anul 2004, am incheiat contract de vanzare-cumparare la notariat, tot ce trebuie.
Din 2004 pana ieri totul a fost normal, eu, noul proprietar am platit impozitul locuintei asa cum era si normal.
Ieri m-am trezit in cutia postala cu un plic de la Administratia Finantelor Publice de sector in care se afla o somatie de plata si un titlu executoriu pe numele fostului proprietar, in care se mentioneaza ca daca nu achita in 15 zile de la primirea somatiei vor trece la aplicarea Ordonantei Guvernului nr. 92/2003 (si sunt invocate art. 145, litera 1, art.172-173, art. 9, alin. 2, litera d, etc.).
Mentionez ca atunci cand s-a facut contractul de vanzare-cumparare, in 2004, fostul proprietar a avut certificat fiscal privind impozitele si taxele locale in cazul persoanelor fizice...eliberat, culmea tot de catre Administratia Finantelor Publice de sector .
Ce trebuie/ce pot face in acest caz stupid...tipic celor de la Administratia Finantelor Publice ?
Este normal ca eu, fiind proprietar din 2004 cu acte in regula sa trebuiasca sa stau pe la cozi pe la Administratia Finantelor Publice pentru un functionar care a dormit din 2004 pana acum ?
Multumesc.
Se mai pot depune 2 probe care au fost primite ulterior dupa solutia data (dar nu primita inca la domiciliu) pentru un proces de partaj judecat la fond ?
Le-am trimis prin fax, am sansa ca dl. judecator sa mai poata schimba ceva din solutia data dar neredactata (netrimisa inca la domiciliu) ?
Solutia data in fond apare doar pe site-ul: www.noulportal.just.ro...
Care este termenul in care se primeste acasa hotararea luata la judecarea in fond a unui proces de partaj ?
Cum poate fi urgentata redactarea acestei hotarari ?