avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 677 soluții astăzi
Forum Activitate ovidiu54

Activitate ovidiu54

Vreau sa cumpar o casa la tara in judetul Arges,ptr aceasta este nevoie ca vinzatorul sa efectueze printr-o firma specializata certificatul energetic?Ce risc daca vinzatorul nu-l are? Risc cumva ca contractul de vinzare- cumparare sa fie lovit de nulitate?
Buna ziua! Multumesc ptr raspuns .Probabil( cu siguranta) voi fi amendat ,dar asi dori sa stiu cam care ar fi calea de urmat ptr a putea intra in legalitate,atit eu cit si vecinii mei. Cu stima Ovidiu .
In vara asta eu si citiva vecini am facut reabilitarea termica a apartamenelor in care locuim.Acum am primit de la Consiliul local al primariei Serviciu de disciplina in constructii o instiintare ca suntem pasibili de amenda intrucit nu avem" autorizare de construire reabilitare termica" Doresc sa stiu daca era necesar sa am asa ceva ,apoi ce pot face ca sa intru in legalitate,daca,este cazul.
Am cumparat o propietate in judetul Dambovita cu terenul aferent de 1000m.p. si doresc sa construiesc linga casa, pe teren, un garaj,iar in spatele acestuia o magazie,ptr depozitarea lemnelor, a uneltelor de gradinarit. Constructia va fi facuta din lemn, ,iar acoperisiul din onduline.Va avea de asemenea si jgheaburi ,burlane ptr colectarea apei datorata ploii. Asi dori sa stiu daca imi mai trebuie aprobare de pa primaria comunala,daca da, de ce acte am nevoie.