avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Este nevoie de autorizatie de constructie in situatia ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Este nevoie de autorizatie de constructie in situatia unei reabilitari termice a apartamentului?

In vara asta eu si citiva vecini am facut reabilitarea termica a apartamenelor in care locuim.Acum am primit de la Consiliul local al primariei Serviciu de disciplina in constructii o instiintare ca suntem pasibili de amenda intrucit nu avem" autorizare de construire reabilitare termica" Doresc sa stiu daca era necesar sa am asa ceva ,apoi ce pot face ca sa intru in legalitate,daca,este cazul.
Cel mai recent răspuns: eliasav , utilizator 12:57, 13 Aprilie 2012
Constructiile civile, industriale, agricole, cele pentru sustinerea instalatiilor si utilajelor tehnologice, pentru infrastructura de orice fel sau de oricare alta natura se pot realiza numai cu respectarea autorizatiei de construire, precum si a reglementarilor privind proiectarea si executarea constructiilor, pentru:

a)lucrari de construire, reconstruire, consolidare, modificare, extindere, reabilitare, schimbare de destinatie sau de reparare a constructiilor de orice fel, precum si a instalatiilor aferente acestora

Conform Legii nr.50/1991 republicat
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Noiembrie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Buna ziua! Multumesc ptr raspuns .Probabil( cu siguranta) voi fi amendat ,dar asi dori sa stiu cam care ar fi calea de urmat ptr a putea intra in legalitate,atit eu cit si vecinii mei. Cu stima Ovidiu .
ercsiszi a scris:

Constructiile civile, industriale, agricole, cele pentru sustinerea instalatiilor si utilajelor tehnologice, pentru infrastructura de orice fel sau de oricare alta natura se pot realiza numai cu respectarea autorizatiei de construire, precum si a reglementarilor privind proiectarea si executarea constructiilor, pentru:

a)lucrari de construire, reconstruire, consolidare, modificare, extindere, reabilitare, schimbare de destinatie sau de reparare a constructiilor de orice fel, precum si a instalatiilor aferente acestora

Conform Legii nr.50/1991 republicat


reabilitare = izolare termica?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lege consolidare exterior casă? buna seara tuturor! daca are ... Babic@ Babic@ Lege consolidare exterior casă? Buna seara tuturor! Daca are cineva cunoștință daca este o legea care sa imi permita sa imi consolideze spate casei? ... (vezi toată discuția)
Constructie fara acordul meu Alinn2012 Alinn2012 vecinii proaspat mutati au efectuat niste lucrari de modernizare a casei. stau la etajul 1 la casa, iar sub mine stau noii vecini. in trecut s-a mai facut o ... (vezi toată discuția)
Buna ziua!- autorizatie schimbare tigla Mirela7701 Mirela7701 Vreau sa înlocuiesc țigla cu tabla. Se cere autorizație? Cât costă? (vezi toată discuția)