avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Activitate edwin

Activitate edwin

Dar de ce pe tonul asta, nervoasa? sa nu faceti riduri e pecat!
Lucrurile nu stau chiar asa!
Abuzuri pe listele de plata la intretinere

Buna ziua, am niste probleme cu presedintele de la bloc si vreau sa va cer parerea. Pe LP pe luna iunie mi-a pus 231 lei fond de rulment. Eu nu m-am grabit sa plătesc pt ca n-am mai auzit să se pună fondul de rulment pe lista de plata. Pe luna iulie mi-a pus aceeasi suma de 231 lei ca restanta fond de reparații! Din cultura mea generala asta e fals in documente financiar-contabile si deci o infractiune. Bineințeles ca eu am platit doar intretinerea fara aceste restante, intrucat nu am nicio restanta la fondul de reparatii!

Pt ca nu ii convine ca nu platesc toate magariile pe care mi le pune el pe LP, a inceput sa-mi restituie banii si sa-mi puna restante la intretinere si la fondul de reparatii! (menționez ca plătesc intretinerea în contul asociatiei de pe telefon). Are voie sa faca asa ceva? Orice factura poate fi platita integral sau partial. Ceea ce face el mi se pare ca e o forma de santaj si hartuire. Incearca sa ma constranga sa platesc o suma de bani care nici nu mai conteaza daca e reala sau falsa, conteaza fapta lui care nu e in regula! Poate sa puna in continuare acele restante la ce fond vrea el, dar de ce imi pune si la intretinere restante daca eu o platesc?

Platile mele care apar pe extrasul de cont sunt dovada ca eu plătesc. Faptul ca el restituie banii e afacerea lui, nu ma priveste pe mine, probabil are probleme psihice! Într-un fel mie îmi convine ca am intretinerea gratis, dar dacă vreau sa vând apartamentul ce fac cu restantele alea?! Ați mai pomenit așa ceva? Nu m-aș mira să mă dea și în judecată ca nu plătesc intretinerea, la cât e de comunist!
elga50 a scris:

Administratorul a procedat foarte bine luandu-i sumele in avans pe lunile pe care a declarat ca va mai locui in bloc, urmand sa faca regularizarea cand acesta pleca si nu ar fi disparut ca "magaru-n ceta", lasand in urma cote neachitate, ci prezentandu-se la administrator pentru regularizare.

Cum adica nu plateste taxa de timbru? De unde ati scos-o si p-asta?


Pai nu mi-a luat , ca nu i-am dat niciun ban santajistei :duh:
Mentioneaza legea asociatiilor de proprietari sa se plateasca lunile in avans? NU! Pai atunci de ce sa stea banii in buzunarul lor si sa nu stea intr-al meu?!
Si daca atunci cand ma prezentam la "regularizare" primeam un hai la revedere, mai vrei si rest...!?

lupul905 a zis ca platesc DOAR taxa de timbru...
@lupul

Multumesc pt raspuns.
Din pacate elga are dreptate in ceea ce priveste primaria. Am facut o reclamatie online si intr-adevar nu se baga... am citat in prima postare ceea ce mi-au raspuns.
adriantot a scris:

In urma acestor discutii si estimari si la solicitarea dumneavoastra, asa cum spuneti, vi s-a eliberat adeverinta facandu-se precizarea ca ati achitat listele afisate (ultima luna afisata fiind noiembrie), ceea ce este adevarat.

Adeverinta nu va pricinuit paguba dumneavoastra sau cumparatorului si nu va incomodat sa vindeti apartamentul, ci dimpotriva, a fost necesara.


In adeverinta nu se face precizarea ca am achitat listele afisate. Adeverinta mi s-a eliberat cu debite de 194 lei pe dcembrie. Notarul a dedus ca sunt cu platile la nivelul lunii noiembrie, asta pentru ca a fost o persoana intelegatoare si i-am explicat despre ce e vorba...

Eu am solicitat sa mi se elibereze adeverinta cu debite, intr-un final, pt ca nu aveam de ales si nu am fost dispus sa le pun 1000 de lei pe masa... ce lege ma obliga pe mine sa le platesc in avans?! Si ce lege le permite lor sa conditioneze eliberarea unei astfel de adeverinte de o plata in avans?

E foarte clar ca adeverinta m-a incomodat sa vand apartamentul, doar nu va imaginati ca notarul si banca la care au facut cumparatorii creditul n-au avut nimic de obiectat cu privire la adeferinta respectiva...
@AdamGrecu

Individa considera ca intretinerea pe martie era de fapt pe februarie, iar eu urma sa stau acolo si in februarie, din cauza asta imi cerea sa-i platesc pana in martie inclusiv.

Deci daca voiam adeverinta trebuia sa-i pun pe masa 1000 de lei, nici mai mult nici mai putin. :duh: Ca altfel nu voia stampila ei, si asta era , n-aveam ce face...
Stimata doamna, dar ce este asa de greu de probat? Se compara ceea ce scrie in adeverinta cu chitantele primite ulterior pe lunile ianuarie si februarie...
Iar eu am solicitat adeverinta pe 13 ianuarie, data care este trecuta si pe adeverinta, nu pe 15 cum ati inteles dvs.

Iar atat timp cat intretinerea pe ianuarie, februarie si martie n-avea nicio legatura cu ceea ce trebuia sa reiasa din adeverinta respectiva, ce motiv avea presedinta sa le scrie acolo, altul decat acela de a ma impiedica sa vand apartamentul?!
Una peste alta iti trebuie mult tupeu ca sa-ti pui stampila si semnatura pe o astfel de adeverinta... si sa mai pui si niste sume de bani umflate si total nejustificate.
Pe data de 13 ianuarie a.c. m-am dus la asociatie sa iau o adeverinta necesara la vanzarea apartamentului tatalui meu, care m-a mandatat sa ma ocup de aceasta vanzare. Desi eram cu intretinerea platita la zi, mi-au zis ca ei nu-mi dau adeverinta decat daca platesc in avans pt perioada in care o sa mai stau pana eliberez apartamentul. Le-am zis ca eu o sa eliberez cat mai repede, la 1 martie cel tarziu si nu sunt obligat sa platesc in avans si la o adica mai era si fondul de rulment, desi eu nu fusesem niciodata un rauplatnic la intretinere 12 ani cat statusem acolo. In plus ei nu aveau de unde sa stie cat o sa consum eu in perioada urmatoare si nici exact cat timp voi mai sta eu in apartament.

Dupa vreo jumatate de ora de cearta cu presedinta, vicepresedintele si administratorul prezenti acolo, le-am zis sa-mi dea adeverinta cu debite, daca ei considera ca eu am debite. Am reusit sa scot de la ei intr-un final o adeverinta cu 194 lei debite pe luna decembrie, desi factura pe decembrie nici nu o afisasera inca, iar pe versoul adeverintei presedinta a scris de mana urmtoarele:
Asociatia de proprietari la listele lunii decembrie ia in calcul facturile lunii noiembrie. Pana la data eliberarii apartamentului vor mai exista debite dupa cum urmeaza: ianuarie 280 lei, februarie 285 lei, martie 260 lei. Va rog sa luati in consideratie situatia prezentata mai sus.


Nu cred ca pe data de 13 ianuarie putea fi considerat debit factura pe luna decembrie care s-a afisat ulterior pe 15 ianuarie, iar celelalte 3 facturi umflate (sumele sunt mari pt o persoana in doua camere) de pe lunile viitoare nu stiu cum le-au calculat ei si nu stiu ce rost avea sa fie trecute acolo de moment ce din adeverinta trebuia sa reiasa situatia la zi, nu in viitor! Ulterior factura pe luna ianuarie a fost de 249 lei, mai mica decat imi cereau ei. Deci daca eu le-as fi dat sumele pe care mi le cereau ei, cum as mai fi recuperat diferenta? Nu e vorba de 31 de lei, ci de faptul ca au incercat sa ma excrocheze.

Am reusit sa vand apartamentul, notarul specificand in act ca datoriile fata de asociatie sunt platite la nivelul lunii noiembrie si ca eu ma oblig sa achit toate datoriile existente pana la data eliberarii 1 martie, asa cum am si facut. Insa mi se pare un abuz ce au scris ei in adeverinta aceea si macar pt nervii pe care mi i-am facut mi s-ar parea corect ca onor asociatia sa dea socoteala undeva. I-am reclamat la primarie, insa am primit un raspuns sec, cum ca "autoritatile publice locale nu au atributii stabilite prin lege de a certifica eliberarea unei astfel de chitante, necesare la înstrainarea unui apartament ".

As vrea sa stiu si parerea voastra in legatura cu adeverinta respectiva si daca as putea sa ii acuz in instanta pt datele false pe care le-au trecut ei acolo sau chiar pt tentativa de impiedicare a dreptului de a-mi vinde proprietatea.