avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1064 soluții astăzi
Forum Activitate Tony Dicut

Activitate Tony Dicut

Răspuns la discuția refacturare intre chiriasi
Dar firma mea nu este proprietarul spatiului, ci numai titularul contractului de utilitati.
Am inteles ca numai daca eram proprietarul spatiului as fi putut refactura.
Cum trebuie sa procedez?
Am o firma care are un spatiu inchiriat de la o persoana fizica(proprietar). Acea persoana fizica mai are inchiriate langa mine doua spatii comericale la alte doua firme. Spatiul in care este firma mea este singurul din cele trei care are toaleta, prin urmare factura de apa este emisa pe firma mea. Toaleta o folosesc si celelalte doua firme. Problema este ca trebuie sa impart factura de apa catre toate 3 firmele. Imi trebuie un contract intre firma mea si fiecare din cele 2 firme? Daca da, imi puteti da un model de contract?
dupa ce primesc raspunsul de la ei ce urmeaza sa fac?
Sa ma adresez la ANPC?
In noiembrie 2010 am incheiat un contract cu o firma de telefonie/internet. In contract sunt prevaute despagubiri in valoare de 190 E in cazul rezilierii unilaterale a contractului in cazul in care aceasta intervine mai devreme de 2 ani. Am solicitat rezilierea contractului in baza legii 161/2010 si in urma acestei solicitari a fost emisa o factura cu total de plata zero, dar in subsolul acestei facturi este un chenar in care spune ca am de plata suma de 930 lei despagubiri pt incetarea unilaterala a contractului. In alta ordine de idei, in contractul pe care l-am incheiat trebuia sa-mi instaleze un router wireless, dar a fost instalat un router normal, spunandu-mi ca wireless nu au pe stoc si sa mai trec pe la ei sa-mi dea unul cand vor aduce. Acum ce trebuie sa fac? Trebuie sa platesc acea despagubire? Dupa legea 161/2010 eu cred ca nu. Va multumesc anticipat