avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters201986

Activitate ContSters201986

Buna seara.Am trecut printr-un proces penal foarte greu de aderare la un grup infractional organizat si contrabanda cu tigari.Am luat pedeapsa de 2 ani si jumate cu suspendare sub supraveghere pe timp de 5 ani jumate.Ultima instanta a fost Inalta Curte.Am stat 2 luni de zile in arest preventiv si cand am fost eliberet provizoriu sub control judiciar mi sa spus sa predau pasaportul la organele abilitate.Lucru pe care l-am si facut inca din 04.2011.
CUM POT SA REINTRU IN POSESIA PASAPORTULUI?
Buna.Ce valoare aveau amenzile?Si eu am amenzi in valoare de vreo 1200 ron.Nu le-am platit...
Dupa cat timp se sterg?
Multumesc mult! Sper sa ramana asa...
Avocata mea a spus ca noi nu facem recurs,sper sa fie bine pana la final.
Multumesc inca odata.
Da.....una calda una rece.....
M-am bucurat foarte mult de decizia Curtii de Apel(nici o saptamana).A inceput stresul din nou!Cred ca clachez..Nu mai rezist!
Vreau sa va spun ca a facut recurs unul din inculpati si a doua zi a facut si DIICOT recurs.
Ne vom judeca la ICCJ.
Sa imi tineti pumniI!!!
Buna seara tuturor.Am primit raspunsul de la apel...ghiciti....:))
Doi ani si sase luni pedeapsa cu suspendarea executarii sub control judiciar si perioada de incercare cinci ani si sase luni.
Sant foarte fericit ca in sfarsit a rasarit soarele si pe strada mea.
Va multumesc tuturor celor care m-ati sfatuit pe acest forum si vreau sa multumesc in special domnisoarei sau doamnei avocat ''adutescu'' care ma facut sa sper si sa cred.Multumesc!
Apel pe 06.01.2012!!!Tineti-mi pumnii!!!
Răspuns la discuția contrabanda tigari
Buna ziua.Eu am fost arestat in data de 04.02.2011 tot pt contrabanda de tigari.Pe ce baza m-au arestat?...Pe interceptarile telefonice.Si in cazul meu apare un prejudiciu foarte mare ,care rezulta din convorbiri teleonice ca de confiscat sau de gasit nu au gasit nimic.
Eu sant in faza procesuala APEL.Pe FOND am primit o sentinta de 2 ani si 6 luni cu executare ,asta desi am mers pe recunoasterea rechizitoriului.Valoarea unui cartus de tigari au calzulat ei ca fiind de 140 RON desi eu cumparam Plugaru(niste tigari fara filtru).Aveti mare grija cu procesul pentru ca nu e de glumit.Pe mine ma judeca pt contrabanda si pentru aderare la un grup infractional.M-au bagat la grup impreuna cu cei de la care cumparam tigarile.NU POT SA CRED CE MI SE INTAMPLA NICI ACUMA!
Am o fetita de 9 luni imediat ,am studii superioare,sant singurul intretinator al familiei si se pare ca urmeaza sa fac inchisoare pentru ca am cumparat si am revandut tigari din contrabanda.
MULTA BAFTA!
Apel pe data de 18.01.2012 parchetul nu a facut apel...
Da,asa ma sfatuit si avocata sa platesc din prejudiciu pana la apel.Doamne ajuta ,sper sa primesc o suspendare.Am o teama,mi-am facut permisul cat C si am infiintat o societate de transport marfa.As merge si eu in curse ,dar mi-e frica sa nu fac vre-un accident sau vre-o vatamare corporala din culpa ca dupa aceea chiar sant intr-o ipostaza proasta.Sant nevoit sa plec si eu in cursa deoarece pe domeniul meu nu am gasit nimmic (ecologie si protectia mediului),iar sotia mea a primit preaviz.Ea a fost bugetara (psiholog) si datorita restructurarilor nu mai are loc de munca.
Buna ziua.Am declarat apelul si inca nu stiu pe ce data este.Vreau sa va spun ca parchetul nu a declarat apel.E bine nu?!