avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 475 soluții astăzi
Forum Activitate hiko20042003

Activitate hiko20042003

Uf, cata agresivitate verbala...
De fapt, "duh", trebuia sa-mi dau seama dupa coasa... Sorry!:D
Forget it, anyway!

Si raportul meu de serviciu s-a exercitat tot in baza unui act adm. de numire, iar sensul art. 4 il inteleg perfect, la fel ca si pe cel al art.99, insa eu v-am rugat sa interpretati art.22, al.1, lit. K, unde se face referire la redistribuirea functionarilor publici, carora le-a INCETAT raportul de serviciu, si nu au fost eliberati din functia publica!

Si eu am citit legea, dar stiti perfect ca legea este interpretabila, asa ca incerc sa aflu un punct de vedere, un raspuns, si nu un citat din ea.

Mentionez faptul ca in momentul incetarii raportului de serviciu, mi s-a spus ca acum sunt in corpul de rezerva. Eu acum incerc sa aflu si baza legala, si incep sa cred ca aceasta nu este Lg.188/99.
Multumesc frumos!

Nu, aici este vorba despre incetarea de drept a raportului de serviciu cf. art. 98, al.1, lit. h, si anume "la data expirarii termenului in care a fost ocupata pe perioada determinata functia publica".
Incetarea rap. de serv. s-a realizat, deci, din motive neimputabile functionarului.

Intr-adevar nu este eliberare din functie cf. art.105, dar atunci nu inteleg sensul si rostul urmatorului articol din aceeasi lege:

"Art. 22. - (1) Agentia Nationala a Functionarilor Publici are urmatoarele atributii:...

k) realizeaza redistribuirea functionarilor publici carora le-au incetat raporturile de serviciu din motive neimputabile lor;".

Multumesc mult pt. raspuns.



Buna ziua!
As dori sa stiu daca, dupa incetarea de drept a raportului de serviciu, are loc automat intrarea in corpul de rezerva al functionarilor publici!
Mentionez faptul ca raportul de serviciu s-a desfasurat pe o perioada de 2 ani.
Multumesc!
Răspuns la discuția Amenda contraventionala rovigneta
Buna seara! Acelasi lucru s-a intamplat si in cazul meu pentru doua amenzi din 12 nov si respectiv 14 nov. 2010 si acum mi s-a adus la cunostinta...Eram in concediu pentru o saptamana si ma gandeam acum: daca faceam turul tarii in 5 luni si fara sa stiu, ma fotografiau astia peste tot, ce ma faceam?!? Si inca o chestie pe care nu o inteleg: daca valoarea amenzii este de 250 Ron, de ce mai apare pe fiecare proces verbal o taxa de 28 euro? Este valoarea unei rovignete? Si daca da, de ce trebuie sa achit suma asta in cazul fiecarei amenzi in parte? Aaaa, si am uitat sa precizez: rovigneta anterioara a fost facuta pe sistemul vechi, pe numarul vechi de leasing al masinii, si bineinteles ca nu mai am chitanta si nici abtibildul din geam.....Mai pot dovedi in vreun fel ca am avut in acea perioada? Exista baze de date? Multumesc
Da... probabil aveti dreptate! Stiu ca legea este interpretabila...
Poate ca ar fi trebuit sa reglementeze mult mai concis aceste detalii referit. la
stabilirea pensiilor... vedeti, in instanta, aceste lacune ale legii (ex. termene etc.) sporesc imaginatia judecatorilor...
MULTUMESC MULT PT. AJUTOR, ORICUM!
Daca mai obsev ceva, va anunt!
Multumesc pt. raspuns, dar tot nu sunt lamurita in totalitate, intrucat art. 74, al.8 din Normele de aplic. ale Legii 263 vorbeste si de un anumit termen de depunere, astfel:
Art.74(8): " In situatia in care data indeplinirii conditiilor de pensionare coincide cu o zi de sarbatoare legala, de repaos saptamanal sau cand serviciul este suspendat, cererea de pensionare, impreuna cu actele necesare, se poate depune in prima zi lucratoare ce urmeaza, fiind considerata depusa in termen. Termenele prevazute de lege pentru depunerea si solutionarea cererilor de pensionare se socotesc pe zile „libere”, in sensul ca nu se iau in calcul ziua cand incep sa curga si nici ziua in care s-au sfarsit. In situatia in care ultima zi este o zi nelucratoare, respectiv zi de sarbatoare legala, de repaus saptamanal sau cand serviciul este suspendat, termenul se va prelungi pana la sfarsitul zilei
lucratoare ce urmeaza. "

Ce a vrut sa spuna legiuitorul prin "termenul prev. de lege pentru depunere si ..."?

Multumesc frumos!


BUNA ZIUA
AM SI EU O NELAMURIRE IN LEG. CU DATA DESCH. DR. LA PENSIA PT. LV SAU LA PENSIA ANTICIPATA SI ANTICIPATA PARTIALA, SI ANUME, NU INTELEG, DACA MAI EXISTA TERMENUL DE 30 DE ZILE DIN MOM. INDEPLINIRII CONDITIILOR, ASA CUM EXISTA PT. PENSIA DE INV. SAU DE URMAS (ART. 104 DIN LEGEA 263).
EX.: INDEPLINESTE CONDITIILE IN DATA DE 14.02.2011. DACA DEPUNE DOSARUL IN T. DE 30 DE ZILE DE LA ACEASTA DATA ( DECI, DEPUNE DOSARUL PANA LA DATA DE 14.03.2011), ATUNCI DATA DESCH. DREPTULUI ESTE 14.02.2011?
MULTUMESC FRUMOS!