avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Activitate lupcris

Activitate lupcris

Răspuns la discuția Partea mea la mostenire
Multumesc pentru toate informatiile primite,voi contacta un avocat.
Răspuns la discuția Partea mea la mostenire
Cand a murit mama nu erau minori,in 2003 unul avea 28 de ani si celalat 25 de ani.
Răspuns la discuția Partea mea la mostenire
Mama nepotilor irita situatia in sine,care nu s-a implicat deloc in cheltuieli(inmormantare) ,iar acuma vine cu pretentii.Din acest motiv sunt confuza cu deciziile mele,dar vreau sa-i dau o lectie.Multumesc pentru toate mesajele primite.
Răspuns la discuția Partea mea la mostenire
Sa spunem ca da,cu toate ca nu sunt sigura pe decizie.
Răspuns la discuția Partea mea la mostenire
Nu am facut nici un act momentan de aceea nu stiu cum sa procedez,mai exact cum sa incep.Toate actele de deces a mamei,actele casei ,chitantele de la inmormantare si dupa sunt la mine.
Răspuns la discuția Partea mea la mostenire
Cheltuielile cu inmormantarea mamei ,eu le-am suportat neimplicandu-se nimeni,iar in 2005 am adus imbunatatiri la apartament de 6000 euro,pot sa-mi recuperez banii dupa atata vreme,sunt 8 ani de la decesul mamei,atunci nimeni nu a avut pretentii.
Răspuns la discuția Partea mea la mostenire
Se poate prin notariat ,fusesem informata daca nu s-a dezbatut mostenirea in 6 luni de la decesul mamei,se face prin tribunal,sau au aparut modificari prin noul cod civil.
Răspuns la discuția Partea mea la mostenire
Eram frati de mama.Multumesc!
Buna seara,
Va rog sa ma lamuriti in uramtorea problema.Mama mea a decedat in 2003 iar pe urma ei a ramas un apartament,suntem 2 frati din care fratele meu a decedat in 1998 inaintea mamaei,si fratele meu are la randului lui 2 copii,din care unul a decedat 2009 avand si el la randul lui un copil.In urma decesului mamei nu s-a facut succesiunea.Tin sa mai spun ca eram frati vitregi.iar mama era singura proprietara a apartamentului deoarece nu s-a recasatorit.Pentru efectuarea succesiunii care ar fi pasii,si care este partea mea de mostenire?Multumesc!
Multumesc pentru raspunsuri.