avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partea mea la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partea mea la mostenire

Buna seara,
Va rog sa ma lamuriti in uramtorea problema.Mama mea a decedat in 2003 iar pe urma ei a ramas un apartament,suntem 2 frati din care fratele meu a decedat in 1998 inaintea mamaei,si fratele meu are la randului lui 2 copii,din care unul a decedat 2009 avand si el la randul lui un copil.In urma decesului mamei nu s-a facut succesiunea.Tin sa mai spun ca eram frati vitregi.iar mama era singura proprietara a apartamentului deoarece nu s-a recasatorit.Pentru efectuarea succesiunii care ar fi pasii,si care este partea mea de mostenire?Multumesc!
Cel mai recent răspuns: lupcris , utilizator 09:40, 27 Octombrie 2011
Ce fel de frati vitregi erati?
Daca erati frati de mama, atunci imobilul se imparte in 2: jumatate dvs., jumatate urmasii fratelui dvs.
Daca a existat si un sot care i-a supravietuit mamei si dvs. si fratele erati frati dupa tata, sunt alte cote.
Cota dvs. succesorala este de 1/2 din mostenire.
In vederea dezbaterii succesiunii trebuie sa va adresati unui notar care functioneaza in circumscriptia teritoriala a judecatoriei de la ultimul domiciliu al defunctei mame.
Eram frati de mama.Multumesc!
Partea dvs. de mostenire este de jumatate.

Mergeti la un notar impreuna cu fiul si nepotul fratelui din partea fratelui impreuna cu urmatoarele acte:
- Anexa 24 de la Primăria de domiciliu al defunctului;
- Certificatul de deces al defunctului;
- Certificatul de căsătorie al soţului supravieţuitor (dacă este cazul);
- Certificatul de naştere pentru fii moştenitori;
- Certificatul de naştere şi căsătorie pentru fiicele moştenitoare;
- Actele de proprietate pentru bunurile moştenite, Certificat de acţionar, Cărţi de identitate ale autovehiculelor etc.;
- Declaraţii de renunţare la succesiune (dacă este cazul);
- Declaraţii de acceptare a succesiunii (dacă este cazul);
- Pentru minori şi incapabili – dispoziţie de curator eliberată de Autoritatea Tutelară.

Veti plati pe langa onorariul notarului si un impozit de 1% pentru ca nu ati dezbatut mostenirea in termen de 2 ani.

Dumneavoastra veti primi 1/2 din mostenire, fiul in viata a fratelui 1/4 iar nepotul fratelui 1/4 din mostenire.
Se poate prin notariat ,fusesem informata daca nu s-a dezbatut mostenirea in 6 luni de la decesul mamei,se face prin tribunal,sau au aparut modificari prin noul cod civil.

Alte discuții în legătură

Succesiune cu testament si mostenitori rezervatari Statescu Statescu Buna ziua! Tatal, decedat mai demult. Mama, decedata de aproape un an. Au avut un baiat si o fata, care la randul lor au cate 2 copii, fiecare. Fata are de ... (vezi toată discuția)
Succesiune - certificat calitate de mostenitor, mandat-imputernicire Epuree Epuree Ziua ziua, Vream sa dezbatem succesinea pe ambi parinti, suntem 5 frati, din care: - un frate mort (predecedat) inaintea ambilor parinti ( la rindul lui ... (vezi toată discuția)
Mosteniri drept de proprietate nico radu nico radu buna ziua incep prin a va spune ac mama a decedat in 2003 atunci nu am facut succesiunea .in urma ei am ramas eu ,fratele meu care a decedat si el in 2007 ... (vezi toată discuția)