Forum Bani şi Afaceri ... Bursa de valori Actiuni la bursa - cum pot sa le trec din persoana ...
Discuție deschisă în Bursa de valori

Actiuni la bursa - cum pot sa le trec din persoana fizica in persoana juridica

Sunt persoana fizica si detin actiuni la bursa ,cum pot sa le trec din persoana fizica in persoana juridica,si daca este mai avantajos,eventual ce avantaje ar,fi(mici exemple).Multumesc!
Incercati sa contactati un broker. Va poate oferi cele mai multe detalii.
Rolul broker-ului este sa ma ajute in vanzare sau cumparare, dar nu este cazul ,suntem la curent. Daca ma insel sorry,de aceea am pus intrebarea.
Probabil ca detineti actiuni la o anumita firma, nu la bursa. Probabil ca acestea sunt tranzactionate la bursa.
Ce va aduce sa le" treceti" pe firma? Nimic. Puteti sa va interesati la registrul central cum puteti sa cereti inscrierea actiunilor pe numele firmei. Normal acest lucru trebuie sa fie posibil, dar ce (si mai ales cine) mai este normal si logic in Romania?
Salut,actiunile unei soc. cotate la bursa nu sunt nominale,..raspunsul final ar "suna" asa: p.f. vinde cand vrea , p.j. cumpara cand vrea ,cu mentiunea ca bursa are un program de functionare bine stabilit iar vanzarea- cumpararea de actiuni se face prin broker sau societate de brokeraj.Nu stiu sa existe un avantaj in cazul in care sunt detinute de p.j.
dan_sur_cr, utilizator
Multumesc pentru raspunsuri.