avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Activitate cristi8

Activitate cristi8

Am mai postat zilele trecute un mesaj prin care va povesteam ce teapa mi-am luat. Cu teapa voi ramane pentru ca nu e nimic de facut. Dar acum am alta situatie: de ceva vreme aveam la licitatie un xbox. Mi s-a propus un schimb cu un telefon destul de bun, si este de acord sa trimita primul. Acum, ce ma gandeam eu, daca am grija sa nu existe o licitatie propriu-zisa (respectivul sa nu liciteze si sa ii dau direct numarul meu de telefon) si toate convorbirile pe acest subiect sa le avem strict prin telefon (voce), dupa ce el mi-a trimis telefonul, eu as putea sa nu ii mai trimit nimic? Ce ar putea sa se intample?
Răspuns la discuția Teapa cumparaturi online
Nu cred ca am umblat cu ele. Asta este singura mea sansa? Sa se poate lua o amprenta de pe ele ca sa se dovedeasca ca au amprenta vanzatorului? Adica daca nu se gaseste o amprenta, eu raman cu banii pierduti?
Va scriu aici pentru ca ieri am luat o teapa pe [SITE]. Am licitat pentru un laptop. Am vorbit cu vanzatorul la telefon si prin mail-uri, mi-a oferit mai multe poze cu laptopul, configuratii, mi-a detaliat fiecare parte, m-a asigurat ca totul va fi bine. Am vorbit pentru suma de 1800 ron. A trimis coletul prin curier rapid. A ajuns curierul, am semnat pentru colet, m-am intors in casa si cand am deschis cutia.. nu era nici un laptop acolo, doar niste greutati (din acelea care se puneau pe cantarele vechi). Imediat l-am sunat pe personaj sa vad ce are de zis, daca mai raspunde la telefon. A raspuns la telefon, m-a salutat, si a intrebat daca am ridicat coletul, daca totul a fost ok, daca imi place laptopul. I-am spus ca nu este nici un laptop in cutie iar el spune ca asa ceva este imposibil, ca el a pus in cutia aia un laptop si a sigilat-o. M-am certat cu el pe tema asta dar nu am ajuns nicaieri. Ce pot face acum? Nu am nici un martor cand am deschis cutia.. dar totusi este vorba de multi bani. Am vazut ca e foarte greu sa dovedesti ca in acea cutie a fost altceva, fara un martor. Ce pot face? Am vreo sansa sa imi recuperez macar banii, daca nu pedepsirea acestui hot..