avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate liviucli

Activitate liviucli

Discuție taxa auto
buna ziua...am mai postat in trecut aceasta intrebare si nu am primit nici un raspuns...as dori sa aflu daca am achizitionat uin autovehicul din germania si doresc sa il inmatriculez la noi in tara as putea face asta fara sa platesc taxa auto..am discutat cu cineva si mia zis ca pot face asta doar daca dau statul in judecata...stiu ca exista o decizie a Curtii Europene de Justitie prin care taxa auto(sau taxa de mediu cum e cunoscuta la noi) nu este legala...daca aveti cunostinte in aceasta problema va rog sa ma ajutati si pe mine...sunt interesat mai exact de etapele pe care ar trebui sa le urmez pt a rezolva aceasta problema...
va multumesc mult
Răspuns la discuția Taxa de prima inmatriculare
stiu de aceasta hotarare si chiar am scoso de pe net sa o am si eu.. voiam sa stiu in cazul in care o sa ma prezint cu aeasta hotarare la organul fiscal si o sa le solicit inmatricularea fara a achita acea taxa acestia vor accepta sau nu iar in cazul in care nu vor accepta, ce pot face sa ii oblig sa imi inmatriculeze autovehicolul in situatia data...sincer mie mi se pare o prostie sa mi se perceapa aceasta taxa stiind ca ulterior trebuie sa imi fie restituita.
am achizitionat de cateva zile un autoturism din germania si doresc sa il inmatriculez.as dori sa stiu daca am posibilitatea sa cer in instanta inmatricularea in romania a autoturismului fara a achita taxa de prima inmatriculare precum si etapele care trebuie sa le urmez in vederea inmatricularii in modul prezentat.
va multumesc anticipat