avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 780 soluții astăzi
Forum Activitate cenan eniko

Activitate cenan eniko

Răspuns la discuția Retinere din salar
multumesc frumos
Buna ziua si bine v-am regasit. Sora mea a fost gestionara la un depozit timp de vreo 2 ani,,toate bune si frumoase,,pana cind depozitul a tot schimbat soferii,,de cand a tot schimbat soferii au inceput sa iasa lipsuri la inventar. Firma in cauza a inceput sa-i traga din salar gestionarului chiar si 60% din salar ,,avind sora mea si o retinere din salar de 30% pt banca ,,este adevarat ce a spus sefii caci firma are dreptul sa retina din salarul gestionarului pana la 80% din salar? va multumesc si astept raspuns
Răspuns la discuția Furt de animale
multumesc pt sfaturi,,cit la suta am sanse sa recuperez animalele?
Discuție Furt de animale
buna ziua,am o ntrebare ,ni sa furat 2capre din turma,stim cine le-a furat,dar avem o problema,,,hotii is prieteni foarte buni cu politisti din comuna,noi suntem recent mutati in comuna,avem cartile de identitate expirate,,ii putem da in judecata pt furt?va rog spuneti-m ce pasi trebuie sa urmez,,nu am trecut niciodata prin asa ceva,.va multumesc

Răspuns la discuția ce-i de facut?
buna ,sa adeverit ceea ce au spus patronii ca mau concediat...dupa ce mi sa terminat concediu medical m-am prezentat la servici(in tura mea,adica de noaptea),ma-u trimis acasa spunindu-mi sa ma prezint de dimineata la servici.Mam prezentat de dimineata nu mau lasat sa intru in ferma spunindu-mi ca nu mai sint angajata la ei ca au angajat alta persoana in locul meu,fortindu-ma sa senmnez contractul de munca ca daca nu il semnez numi da banii si decizia de munca.Nu am semnat nimic ca pe contract era trecut 4ore cu un act aditional marit timpul de munca la 8 ore si era prins cu o agrafa de birou.Nu stiu ce sa facem ca patronii au pile mari si ne-au spus ca nu le putem face nimic ,numai noua ne facem rau
Discuție ce-i de facut?
Buna ziua.,nu stiu ce trebuie facut in situatia noastra.Dupa luni de stat acasa fara sevici ne-am gasit de munca eu si sotul meu la o ferma de pui ,intelegerea a fost program de lucru 12 cu 24 iar salarul era de 1000 lei(eu),iar sotul 1200lei 9 ore pe zi ,era ca sef de ferma(munca lui constind in a pune aparatura ceea noua in functiune,zilele de livrat puii sa fie prezent la livrat,si munca ce se face la o ferma de pui)si 10 pui in fiecare luna dar pina la urma a fost 10 pui la 42 de zile,plus benzina decontata pt deplasarile inafara programului de servici(adica..daca se lua curentul trebuia sa merga la servici sa dee drumul la generator ,daca se defecta aparatura idem,indiferent ora la care era solicitat)Prima noastra zi de munca a fost in 31mai ,zii in care am lucrat 8ore,dar la ora 1 noaptea ne-am dus inapoi ca-u venit puii,pe urma program de 12 ore(dar orele in plus ziceau ca se platesc,dar nu a fost asa)Toate au fost frumoase pina a inceput livratul puiilor,sotul meu in 9 zile a dormit 16 ore(orele suplimentare nu i le-a platit)au dat afara 2 muncitori sa lucrat 12 cu 12,(nu sau platit orele suplimentare),noi nu am semnat nici un contract de munca,dar cind a venit inspectia (patronii ne-au trimis o hirtie scrisa de mina la ce ferma suntem angajati,salar,program de 8 ore).Dupa ce sa terminat livratul am inceput curetenia in hale,program 12 cu 12 (ore suplimentare care nu sau platit,curatenia a durat 2 saptamini inclusiv simbata si duminica,si stat peste cele 12 ore sa terminam la termenul care au spus patronii)a sosit ziua salarului,inafara de salar nu ne-au dat nici orele suplimentare nici decontarea benzinei.Sotul meu ia sunat si ia intrebat de bani de benzina si de orele suplimentare ,ei ia raspuns ca daca ne convine stam la ce bani ne dau daca nu putem pleca(bani de benzina si ore suplimentare nu neau dat si nici nu ne dau),mi sa inbolnavit fetita le-am cerut adeverinta pt medic ,dupa o saptamina miau adus-
o,le-am dus concediul(care a fost pina astazi12 08 2012),iam sunat si miau spus ca mau concediat (sotul meu sia luat 4 zile libere pt orele in plus,si iau spus sa-si dee demisia).Acuma in 15 ar trebuii sa luam salarul dar au spus ca nu mai avem de luat bani.Nu stiu pe unde sa umblam si ce trebuie sa facem.Am uitat sa specific ca nu am semnat nici un contract de munca,iar pe adeverinta scrie ca suntem angajati din data de21 06 20012
Buna ziua.Sunten un grup de muncitori care lucram intr-un depozit ca primitori-distribuitor si nu sintem multumiti de actualul sef de depozit,deoarece ne ameninta ca ne da afara dupa ce intra in vigoare noul cod al muncii,vorbeste foarte urit cu noi,ne taie bonurile cadou(care de fapt is marire de salar)ne penalizeaza pt orce gresala mica cu 10%din salae,(deoarece el ia bonus pt penalizarile noastre)din prosti,incompetenti ,blonde nu ne scoate,mai mult de 6 zile lucratoare nu ne da concediu,cu alte cuvinte lucram in foarte mare stes.Va rog sami raspundeti urgent daca se poate