avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Activitate Gynutza

Activitate Gynutza

Discuție PFA
Cine ma ajuta si pe mine?
Daca ai autorizatie PFA,poti face angajari conform Codului Muncii? Cate persoane pot fi angajate?
Răspuns la discuția Care este rezolvarea?
Momentan locuiesc la o cunostinta de-a mamei. Am inteles ca mama fetitei este in negociere pentru a cumpara o casuta la tara.Parintii biologici nu sunt divortati, si nici nu stiu sa fie incredintata mamei sau tatalui(legal). Sau despartit in fapt, iar fetita sta cu mama.
Am cunoscut o domnisoara acum in varsta de 16 ani, care nu are nici pana in momentul de fata Carte de Identitate. Din cate stiu eu, este raspunderea parintilor ca atunci cand copilul ajunge la varsta de 14 ani, au obligatia de a-l sustine si asista la toate demersurile privind obtinerea Cartii de Identitate.
Mentionez ca fetita in momentul de fata sta cu mama si celelalte surori ale ei,intr-o locatie anume(deci la nici unul dintre domiciliile parintilor). Ambii parinti au o situatie financiara foarte precara,mama fetei s-a recasatorit(nu oficial-dar nu mai sta nici cu cel de-al doilea barbat), iar tatal biologic a fost inchis, fiind eliberat dupa ispasirea pedepsei, in urma cu putin timp(dar are domiciliu stabil!).Tine legatura cu el, dar este foarte tensionata.
Intrebarea mea: Care este rezolvarea din punct de vedere legal, si ce demersuri trebuie sa faca pentru a fi in legalitate?Parintii vor fi amendati?Cum pot sa o ajut eu(daca pot)?
Răspuns la discuția Stabilire paternitate
Va multumesc pentru ajutor! Am primit si eu doua variante de raspuns: 1-la domiciliul tatalui copilului...2.- la domiciliul minorului... Nu vreau sa acuz pe nimeni, sa nu fiu inteleasa gresit, dar nu mai inteleg nimic!!! Probabil am sa aflu in momentul cand voi introduce actiunea!
Răspuns la discuția Stabilire paternitate
Va multumesc pentru raspuns!
Am omis sa va spun ca sunt din provincie. Si totusi unde trebuie sa depun actele pentru deschiderea unui proces(am primit doua variante de raspuns:-la domiciliul tatalui copilului, iar cea de-a doua- la domiciliul copilului)?
In cadrul aceluiasi proces se poate cere si pensia alimentara?
Este necesara dovada cu martori sau sunt suficiente pozele sau inregistrarile video(EX: zilele copilului de nastere, poze din excursii, etc)?
Din ce am citit pe forum, acum stiu care sunt caile de atac privind recunoasterea paternitatii. Intrebarile mele sunt:
1. Cat dureaza in timp,si costurile, daca se merge pe cale judiciara?(proces)
2. La care Judecatorie trebuie sa depun actele(domiciliul copilului sau domiciliul tatalui copilului)
Mentionez faptul ca am un copil in varsta de zece ani.