avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1764 soluții astăzi
Forum Activitate Nickyon

Activitate Nickyon

Răspuns la discuția taxa succesiune
ceva de genul am inteles si eu dar nu-mi dau seama cine stabileste valoarea ,sau cum

Multumesc!
Discuție taxa succesiune
intr-un proces de partaj ne-a revenit un teren de pe urma tatalui(decedat la data inceperii procesului)odata cu hotararea jud. a venit si o oferta de cumparare a acestui teren,insa problema e ca dupa moartea tatalui(2006) nu am demarat succesiunea,si se pare ca ca acea hotarare jud. nu are titlu succesoral,deci nu putem vinde.
Mostenitori ai terenului si un apartament cu 2 camere suntem 4 frati(unul minor 13 ani)+mama sot suprav.Am incercat sa aflu cam cati bani ne ar costa sa facem succesiunea pt cele 2 bunuri si nu amreusit sa aflu mare lucru decat ca se calculeaza dupa cat sunt evaluate.Ne-ar putea da cineva de aici mai multe detalii?
maine merg la o noua sedinta si am sa revin cu detalii
este un punct de vedere interesant,mai ales pentru ca intelegerea tacita a existat,dar a murit si ea odata cu tatal meu.Nu-mi dau seama cum am putea proba ca au acceptat tacit mostenirea.
Acea expertiza, banuiesc ca trebuie platita de catre cineva(in mintea mea ar fi solicitantul)se plateste la momentul dat ,sau la sf .procesului?
O alta intrebare ar fi daca bunurile se impart tot la ,3 daca au intrat in succesiune toti mostenitorii celor decedati(tatal meu si unchiul)
Partea interesanta a povestii mele este ca unchiul a avut 2 fete ,dar niciuna cu sotia legitima.Dupa moartea sa una din fete s-a aliat cu mama vitrega(cu care a fost la cutite toata viata) iar cealalta pur si simplu isi cere ceea ce i se cuvine,adica este mai pe gustul nostru. O ADEVARATA TELENOVELA :)
Va multumesc pentru ca mi ati limpezit ideile.Initial credam ca nu au voie sa aduca modificari unui bun pe care nu erau unici proprietari.noi nu ravnim la ceea ce au facut ei acolo pt ca iubim casa aceea dar daca instanta spune ca avem dreptul la 50 m de teren in curtea aceea(cred ca asta ar fi diviziunea in natura)nu vrem sa il cedam pentru niciun ban din lume, in memoria tatalui nostru care s-a ocupat 10 de ani de casa iar ei veneau in vizita odata la cativa ani
Am inteles si aveti dreptate
Ideea e ca din cei 3 mostenitori de drept mai este in viata doar matusa,ceilalti doi sunt succedati fiecare de copiii sai,in acest caz poate matusa sa faca front comun cu copiii unchiului si sa dobandeasca, prin mijloacele despre care am vorbit ,drepturi totale acolo?
rudele sunt fratele si sora tatalui,propietar in ultimele acte era bunica
Acum multi ani,familia noastra draga,eu ,fratii mei si parintii aveam casa noastra la tara unde mergeam de cate ori puteam sa o vizitam pe bunica.Cu timpul bunica(bunica de tata) s-a stins si ea , astfel casuta copilariei noastre a inceput sa se dergradeze ca orice casa nelocuita.Parintii nostri au facut tot posibilul in functie de posibilitatile materiale sa repare si sa intretina casa si curtea si chiar au reusit pana la un moment dat.Acel moment dat a fost momentul crunt in care tatal nostru a murit si atunci s-a terminat totul ,sau a inceput nebunia .Imediat ce am venit de la inmormantare,rudele tatului ne-au amenintat sa plecam pentru ca nu mai avem niciun drept acolo.Amenintarile s-au transformat in certitudini si peste cateva saptamani ,mama care mergea in fiecare sf .de saptamana acolo ,ne-a gasit lucrurile aruncate in gradina si casa incuiata cu broasca noua.
Acesta este lucrul sigur pe care stiu ca nu aveau voie sa il faca,au urmat insa altele pentru care apelez la dumneavoastra:
pe fondul acceptarii situatiei de catre familia noastra inca indoliata,au pus stapanire fortata pe casa si in ultimii ani au inceput sa renoveze sa modernizeze si sa construiasca anexe.Intrebarea este:aveau voie sa faca treburi de genul fara acordul nostru si al celorlalti mostenitori care mai au drept acolo.?
Colac peste pupaza ne-au chemat in proces,partaj,eu,mama si fratii mei in calitate de parati,iar la ultima sedinta au venit cu tot felul de facturi ce atesta inbunatatirile lor facute la casa ,pe care afirma ei cu 2 martori, ca au gasit-o in mare degradare.
Astept pareri, impresii si mai ales sfaturi de la cei care au notiuni despre ceea ce am putea face.