avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate ichimgeorge

Activitate ichimgeorge

Răspuns la discuția cum e posibil?!!!
deci ce ma sfatuiti? sa reusesc sa fac un test adn intre tata si copil? iar cu mama sa in urma rezultatului sa inchei poate un act semnat si parafat de ambele parti printr-un notar in care mama sa ma recunoasca drept tatal copilului iar eu in urma acestor lucruri sa cer in instanta inregistrarea tardiva a nasterii?
1. cat poate sa dureze aceasta inregistrare tardiva a nasterii
2. banuiesc ca e vorba si de o amenda datorita perioadei indelungate in care copilul nu a fost inregistrat-aveti idee si cat ar fi ca sa stiu la ce sa ma astept?
3. si cel mai important in urma acestei inregistrari copilul va purta numele de familie al tatalui sau cel al mamei-caci pana la urma se pare ca acesta este defapt marul discordiei(drepturile copilului in israel purtand nume de familie israelian,sau cel al tatalui care este romanesc si cu nici un fel de conotatie.
va multumesc enorm pentru raspunsuri sper ca intr-o buna zi sa intru pe acest forum si sa pot spune cu voce tare ca DA sunt tatal copilului meu.
Răspuns la discuția cum e posibil?!!!
adica mai exact eu nu am nici un drept asupra copilului?trebuie sa o actionez pe ea in instanta ca sa imi recunosc copilul si mai pe scurt acesta sa aibe un certificat de nastere?
sunt derutat si confuz....
ea urmeaza un proces in care sa-i fie recunoscut acel divort din israel dar eu ce fac pana atunci?astept ca ea sa fie necasatorita in romania ca sa pot sa cer paternitatea copilului meu?
Răspuns la discuția cum e posibil?!!!
ea este divortata in israel dar momentan acest divort nu este recunoscut in romania
copilul este al meu iar ea nu a mai parasit romania de peste 3 ani deci copilul este al meu cetatea roman si se poate demonstra prin test adn.
de ce se tot vorbeste despre un sot actual daca el nici macar nu exista?
este divortata.
Răspuns la discuția cum e posibil?!!!
sa inteleg ca pot eu sa promovez aceasta cerere tardiva in instanta de judecata sau cu acordul mamei sau amandoi?
parerea mea este urmatoarea domnisoara incearca sa pastreze numele israelian din urma divortului avand 2 cetatenii.
e adevarat ca puteam sa inregistrez eu copilul pe numele meu al tatalui si fara sa treaca atata timp.singururl dezavantaj fiind acela ca ,copilul nu avea un nume israelian ci unul romanesc?
Răspuns la discuția cum e posibil?!!!
cred ca e ceva de genu il dau pe el la o parte dupa care merge la primarul judetului de pe raza caruia s-a nascut copilul la oficiul de stare civila ,plateste amenda caci are cu ce si pastreaza copilul cu numele de familie pe care ea il vrea iar pe mine ma exclude definitiv din viata copilului ,iar dupa ce v-a obtine acest certificat de nastere v-a putea sa iasa cu el de pe teritoriul romaniei fara ca eu sa stiu sau sa am vreun drept asupra copilului.deci ce este de facut?
Răspuns la discuția cum e posibil?!!!
certificatul constatator exista dareu aflu cu stupoare ca pe el nu scrie numele meu(de ce ? cum? si ce fel?) ar trebuii sa-i cere ei explicatiile de rigoare.ideea este ca vrea sa ma indeparteze definitiv de langa ei fara ca eu sa fac ceva probabil.
copilul este trecut de un an si asta datorita problemelor ei in care statul roman nu-i recunoaste un divort din israel ea figurand inca in romania ca fiin casatorita cu respectivul.
acum ca situatia s-a cam complicat iar eu sunt foarte speriat de intentiile pe care se pare ca le are ea ce e de facut?
Răspuns la discuția cum e posibil?!!!
copilul exista in canrne si oase.ideea este daca 1.ma va lasa sa efectuez testul adn amiabil si fara instante sau altceva.2.ce pot face eu ca ,copilul sa aiba un certificat de nastere si bineinteles cu numele meu pe el trecut la tata.inca odata ma repet copilul a fost scos din maternitate fra certificat de nastere de catre mama sa.
o poveste incalcita si cu un final deocamdata nu prea fericit...asta pot spune despre mine care dupa o relatie in concubinaj in urma careia a rezultat un copil,iar eu nu figurez in certificatul copilului(care defapt nici nu exista) pentru ca mama a reusit sa ma duca de nas si sa reusesca probabil sa dea spaga ca sa scoata copilul din maternitate,cesanse reale mai am ca sa reusesc sa fiu scris poate pe un viitor certificat de nastere? noi stam despartiti..de putin timp,ideea este cum reusesc sa ajung la maternitate si la starea civila si sa pot spune ca acest copil este al meu?
Răspuns la discuția test de paternitate
mai pe scurt sau mai concis : mama vine din israel iar eu din romania,dupa venirea in romania se chinuie sa scoata un certificat de casatorie cu respectivul din israel care sa fie recunoscut in romania si reuseste.dupa un an divorteaza in israel-forte important- iar acum statul roman nu recunoaste acest divort.
intre timp in romania intr-o relatie de concubinaj cu o alta persoana si nu acelasi domn din israel se naste un pitic care pana la varsta actuala nu are un certificat de nastere din cauza ca statul nu recunoaste divortul din israel dar tatal este din romania la ora actula.se pare ca cei doi nu se mai inteleg iar tatal nu apare ca fiind tatal biologic al copilului,mama refuza sa-lmai lase pe tata sa-si mai vada copilul pe care l-au crescut amandoi pana la varsta de un an al puiului.ce mai poate face tatal intr-o situatie ca asta?
cum se poate incredinta copilul tatalui daca nu exista acte intre cei doi parteneri iar acesta vrea sa demonstreze printr-un test de paternitate ca este intradevar tatal biologic al copilului,ca poate avea grija de copil respectiv situatia materiala ii permite acest lucru,mama refuza acest lucru cu precadere(plus mama este rezident in romania) si figureaza in romania ca fiind casatorita intr-un alt stat.