avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Activitate cardamisa

Activitate cardamisa

buna ziua,

am si eu o intrebare. Am o hotarare definitiva de majorare de pensie alimentara care trebuie platita retroactiv de la data introducerii actiunii respectiv 2 ani in urma pe diferenta de suma.
as vrea sa stiu cum se procedeaza pentru a obtine suma cuvenita.
mentionez faptul ca in momentuld e fata se palteste suma majorata dar nu vrea sa plateasca retroactiv si fostul sot are locul de munca in Anglia si nu cunosc angajatorul si adresa .
multumesc,
Răspuns la discuția partaj credit refinantat -urgenta
casatoria s-a efectuat in mai 2001 pe teritoriul Romaniei.
casa a fost dobandita in 2003, de la casatorie si pana in nov 2003 sotul meu nu a avut un loc de mucna stabil si cu carte de munca . in nov 2003 a plecat in UK cu contract de munca. iar imobilul a fost dobandit in aug 2003.
m-am casatorit in mai 2001 si in oct 2001 am avut un copil. In 2003 am luat un credit ipotecar pe 15 ani de la banca unde eram angajata . in sept 2006 am divortat de comun acord. Fostul meu sot lucreaza in UK de vreo 5 ani.In mai 2006 am refinatat creditul la o alta banca, unde ma angajasem, in conditii preferentiale pentru personal.Sotul vrea sa vindem casa, sa achitam creditul si restul de bani sa se imparta la doi. copilul e in custodia mea si el sta in UK cam 11 luni pe an. Creditul ipotecar a fost refinantat cu unul de nevoi personale cu ipoteca-refinatare pentru ca s-a mai achitat odata cu el alt credit de nevoi personale .
ratele la credit au fost platite de mine si creditul este luat doar in baza venitului meu ce sanse are sa poata vide casa . Ap atunci valora 12000 usd si acum este evaluat la 80000 eur.