avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Activitate Apostol ionut

Activitate Apostol ionut

Am niste intrebari referitoare la incheierea unui contract de contabilitate:
1. Contractul de prestari servicii poate fi cu titlu gratuit?
2. Persoana fizica cu care se incheie contractul treb sa fie expert contabil sau e suficient sa fie economist? Ce lege si articole prevad acest lucru?
3. Exista vreo problema daca persoana fizica care tine contabilitatea este ruda de gradul 1 cu administratorul firmei (mama-fiu)?
4. Administratorul societatii poate tine contabilitatea firmei?
Răspuns la discuția CAS la dividende
Multumesc, am facut deja contestatie si o sa le cer sa imi indice dupa ce lege se orienteaza ei, am incercat si la ghiseu dar alea de acolo sunt atat de bine documentate incat nici nu stiu de vreo lege care le reglementeaza toata activitatea!
Buna ziua,
As dori sa stiu daca se plateste sau nu CAS la dividende daca persoana in cauza lucreaza cu contract de munca si la alta societate. Din cate stiu, legea 95 din 2006 actualizata prevede la art 257 ca nu se plateste CAS in cazul in care exista un contract de munca la alta societate. Exista alta lege care sa prevada altceva?, deoarece cei de la CAS mi-au trimis notificari de plata a CAS aferent dividendelor din 2010.
Buna ziua,
As dori sa stiu daca pot obtine autorizatie de constructie pe un teren inchiriat de pe domeniul privat al Primariei, avand in vedere ca pe terenul respectiv mai am 3 cladiri in proprietate pt care in trecut s-a putut obtine aceasta autorizatie (in 2001); cei de la Primarie invoca "dreptul de executie a lucrarilor de constructii" definit in anexa 2 a legii 50/1991 care zic ei nu imi da acest drept; mentionez ca in contractul de inchiriere se precizeaza clar ca am dreptul sa realizaz constructii pt desfasurarea activitatii economice; care ar fi solutia, ce text de lege as putea invoca eu?; pe de alta parte exista vreun text de lege care sa oblige primaria sa imi vanda terenul deoarece am constructii pe el, asa am inteles?