avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2060 soluții astăzi
Forum Activitate Bidea Cristiana

Activitate Bidea Cristiana

Buna ziua!
Îmi spuneti, va rog, ce instituție anchetează faptele infracționale ale unui judecător ( in prezent, pensionar ) ?
Mulțumesc anticipat !
Întrebarea mea este:
- De ce A P nu da in judecată proprietarul cu restante; ce poate fi in neregula cu acea A P de evita sa ajungă in instanța?
Un proprietar de apartament, poate chema in judecată asociația de proprietari, pentru prescrierea unei datorii la cheltuielile de întreținere + penalizări + cheltuieli cu repararea/întreținerea/exploatarea condominiului conform C P I și/sau nr de persoane?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
intrebarea 1:
Cand eram copil ( cred ca in anul 1975 ), o familie a vrut sa ma adopte.
O perioada de timp, am locuit in casa lor! Chiar daca adoptia nu s-a finalizat, m-au numit mostenitorul lor.
Am vazut actul!
Fiind minora, mama a intrat in posesia actului!
Va rog, imi spuneti cum aflu ce s-a intamplat cu acea proprietate?

intrebarea 2:
In casa parintilor adoptivi, erau documente cate atestau existenta unor proprietati-bunuri ce au fost nationalizate.
Dupa Revolutie, cand legea a permis, acele proprietati puteau fi revendicate de mama ( sau alt membru al familiei ), in numele meu?

intrebarea 3:
O vecina m-a numit mostenitor, printr-un act, pe o casa din Constanta.
Ulterior, am fost numita si pentru o casa din Calarasi.
Documente diferite!
Actele i-au fost inmanate mamei!
Mentionez, ca mama refuza, sa-mi spuna ce s-a intamplat cu casele si sa-mi returneze documentele!

In martie 2022, am primit de la Enel o instiintare, ca am un contract de client facut pe o adresa din Calarasi .
A fost surprisa, pentru ca eu nu am semnat un astfel de contract!
Mentionez ca cele trei documente sunt vechi!

La ce institutie trebuie sa ma adresez pentru a afla daca mai sunt proprietar si ulterior de a recupera cele proprietati?
Discuție TVA constructii
Buna ziua!
Am un apartament de 4 camere cumparat in 1997 care vreau sa-l vand sau sa schimb cu 2 imobile mai mici.
In cazul vanzarii, platesc TVA? Trebuie sa fac o notificare la financiar pt o reducere?Cum e mai convenabil?
In cazul schimbului, se ia in calcul TVA-UL? Care sunt formele de perfectare a schimbului imobiliar sicare sunt cotele de achitare a taxelor notariale de catre partile contractuale?
Multumesc!