avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Activitate iuliannn

Activitate iuliannn

Angajatorul este obligat sa imi trimita fisa fiscala? Sunt angajat al unei firme cu sediu in alta localitate, care are serviciile HR/financiar externalizate - până la această dată nu am primit fişa fiscală pe anul trecut. Termenul pentru depunerea cererii 230 de redirectionare a 2% din impozit este poimaine... Ce pot să fac?
Răspuns la discuția CIM dupa transfer
Îmi cer scuze 169 este art. din Codul muncii (protecţia drepturilor salariaţilor la transfer).
Cesionarul nu are CCM încheiat la nivel de întreprindere, deci nu e nimic de ales. În curând CCM expiră, CIM nu am ...
Răspuns la discuția CIM dupa transfer
freelis - e o şmecherie de mare viitor: conform legii 169 se schimbă angajatorul prin transfer colectiv, se notifică angajatul (nu se cere acordul omului...) se fac menţiunile în cartea de muncă şi gata!
Miza este neacordarea salariilor compensatorii stipulate în CCM în vigoare la data transferului, transferul nu se asimilează unei încetări a relaţiilor de muncă cu cedentul :P
De aceea nu pot să răspund la o întrebare simplă: cine este angajatorul meu?!!
Eu am fost încadrat doar la cedent acum hă-hăă multe cincinale...
Răspuns la discuția CIM dupa transfer
Tanjiani a scris:

Actul prin care sunteti angajat este contractul individual de munca nicidecum contractul colectiv de munca.


Evident, nu am CIM... rezultă că nu sunt angajat? Suntem câteva sute de inşi în situaţie...:wave:
Răspuns la discuția CIM dupa transfer
De la data transferului a trecut mai bine de un an... Sper să aflu ce este menţionat în cartea de muncă, măcar.

Dle Tudor Valeriu modificarea denumirii este obligatorie prin lege?
Am fost transferat prin procedura de transfer colectiv, am primit o informare despre faptul ca noul meu angajator este cutare. Momentan eu nu am nici un contract scris care să ateste calitatea de angajat la cutare. Există un CCM în vigoare, preluat conform legii de la societatea cedentă, care urmează să expire curând. CIM era pe perioadă nedeterminată.

Întrebarea mea este: conform legislaţiei române, eu mai sunt angajat şi după expirarea CCM? Cine este angajatorul meu?