avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 945 soluții astăzi
Forum Activitate irisevy

Activitate irisevy

Multumesc pt raspuns. sper sa imi primesc si nota de lichidare in ultima zi deoarece mi-a fost solicitata pt viitoarea angajare. iar in legatura cu amenintarile angajatorului cum ca nu ar trebui sa comentez in aceasta perioada banuiesc ca este doar intimidare, sper ca nu are ce sa imi faca.
Buna seara, sunt in preaviz pt 15 zile si conform cim programul de lucru este de 8h/zi,5zile/sapt iar angajatorul poate sa solicite ore suplimentare. eu lucrez aproape 10 h/zi plus sambata. am luat primul salariu pe card si nu am semnat nici un fluturas de salariu.insa am primit in loc de 1150 ron 1070 ron deoarece contractul a fost inregistrat pe data de 3 a lunii,deci nu au fost platite orele suplimentare lucrate sambata. am fost anuntata ca programul de paste este sambata 11-16,dum,luni,marti liber. eu am anuntat ca nu vreau liber marti si ca am nevoie sa fiu sambata libera si am intrebat daca voi fi platita pt sambetele lucrate sau mi se acorda liber, insa am fost amenintata ca nu e cazul sa comentez fiind in ultima sapt de preaviz deoarece stie ca am nevoie de decizia de incheiere a cim si nota de lichidare de la ei in ultima zi. pot ei sa imi faca ceva rau daca nu merg sambata la servici in conditiile in care am anuntat si am sa trimit si maine un mail ca nu sunt de acord sa lucrez suplimentar sambata? si sunt obligati sa imi elibereze aceste acte in ultima zi?multumesc
Buna ziua,am si eu o problema. Sunt in perioada de preaviz, am instiintat agajatorul ce acte imi trebuie atunci cand plec de la ei si se pare ca ma tot amana si imi spun ca nu se stie cand le voi primii. Eu am nevoie de ele pt viitorul contract pe care am sa il semnez imediat ce imi termin preavizul.Sunt obligati de vreo lege sa imi dea actele in ultima zi de preaviz? Am intrebat de CIM si mi s-a spus ca am sa primesc un raspuns(nu se stie cand).
1.Nu este angajatorul obligat a imi dea contractul inregistrat la ITM? Daca da, in baza carei legi?
2.Daca in CIM scrie ca programul este de 8h/zi, 5zile/sapt iar ei ne pun sa lucram 9-10h/zi plus sambata nu inseamna ca imi incalca contractul?
3.Cum sa ii determin sa imi dea actele (cim sau adeverinta de vechime,decizia de incetare a act,nota de lichidare,adev privind stagiul de cotizare) in ultima zi?
Multumesc