Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sunt obligata sa lucrez sambata suplimentar?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sunt obligata sa lucrez sambata suplimentar?

Buna seara, sunt in preaviz pt 15 zile si conform cim programul de lucru este de 8h/zi,5zile/sapt iar angajatorul poate sa solicite ore suplimentare. eu lucrez aproape 10 h/zi plus sambata. am luat primul salariu pe card si nu am semnat nici un fluturas de salariu.insa am primit in loc de 1150 ron 1070 ron deoarece contractul a fost inregistrat pe data de 3 a lunii,deci nu au fost platite orele suplimentare lucrate sambata. am fost anuntata ca programul de paste este sambata 11-16,dum,luni,marti liber. eu am anuntat ca nu vreau liber marti si ca am nevoie sa fiu sambata libera si am intrebat daca voi fi platita pt sambetele lucrate sau mi se acorda liber, insa am fost amenintata ca nu e cazul sa comentez fiind in ultima sapt de preaviz deoarece stie ca am nevoie de decizia de incheiere a cim si nota de lichidare de la ei in ultima zi. pot ei sa imi faca ceva rau daca nu merg sambata la servici in conditiile in care am anuntat si am sa trimit si maine un mail ca nu sunt de acord sa lucrez suplimentar sambata? si sunt obligati sa imi elibereze aceste acte in ultima zi?multumesc
Munca suplimentara se presteaza numai cu acordul salariatului, doar in cazuri exceptionale este obligatorie, nu este cazul aici.
Sunt obligati sa elibereze actele, decizia obligatoriu in ultima zi, dar nota de lichidare pot s-o amane.
avand in vedere ca sunteti in preaviz aveti dreptul sa lucrati 4 ore/zi si sa fiti pontata 8 sau daca lucrati 8 compensati cu alta zi
mony23 a scris:

avand in vedere ca sunteti in preaviz aveti dreptul sa lucrati 4 ore/zi si sa fiti pontata 8 sau daca lucrati 8 compensati cu alta zi

Pe perioada preavizului, durata timpului de munca este cea prevazuta in c.i.m.

Reglementarea cu 4 ore/zi, aplicabila numai in cazul concedierii, nu mai este in vigoare ... nu mai avem CCMN ... aceasta prevedere se aplica numai daca se raporteaza la un CCM la nivel de ramura de activitate.
Multumesc pt raspuns. sper sa imi primesc si nota de lichidare in ultima zi deoarece mi-a fost solicitata pt viitoarea angajare. iar in legatura cu amenintarile angajatorului cum ca nu ar trebui sa comentez in aceasta perioada banuiesc ca este doar intimidare, sper ca nu are ce sa imi faca.
Ca raspuns la amenintarile venite din partea angajatorului se poate depune o plangere penala pentru savarsirea infractiunii de amenintare ...