avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Activitate angelhorvat

Activitate angelhorvat

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.
Mama mea a plecat astazi in Israel in vizita pentru 14 zile, (bilet cumparat dus-intors cu compania aeriana a israelului).
Cand a ajuns acolo a fost verificata/arest cred:
aprente, poze, profil, verificarea bagajului de cala, i s-a cerut sa isi dea pantalonii jos pt verificare;
Mama este invatatoare, care unde a calatorit si-a respectat viza, nu a muncit nicaieri la negru, era in vacanta, nici un antecedent care sa o clasifice in "pericol national". nu a lasat-o sa sune la consulat sa vada ce a gresit, nu a lasat-o sa stea jos (6ore) pana nu a trimis-o cu avionul inapoi la bucuresti.
As putea face o plangere la cedo? ar intra in randul discriminarii?
avea o prietena acolo care nu a raspuns la telefon, dar avea si adresa ei, avea bani la ea suficienti pt 1 luna nu pt 2 sapt. Va rog sa ma ajutati cu un sfat.

Multumesc anticipat,
ps. am toate intentiile sa duc la bun sfarsit inceperea oricarei actiuni juridice.
Am plecat din Bruxel spre Bucuresti cu escala in Munchen, astazi 23.04 la ora 6:45, returul marti la 16:30. In Munchen cand sa schimb avionul mi-au luat toate actele inclusiv buletinul de rezidenta de Belgia, mi-au zis ca sunt suspect si ca voi pleca cu un alt avion. M-au verificat, totul e in regula, m-au pus pe urmatorul avion, dar eu am pierdut o zi fara sa primesc niciun motiv.
E o practica legala? Nu a fost abuziv?