avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate mihaelam3

Activitate mihaelam3

am fost angajata la 1 feb. 2012 cu contract pe periada nedeterminata, dar am fost instiintata ca la 1 decembrie 2012 se va se va intoarce o fosta angajata din maternitate si va trebui sa parasesc acest loc de munca. In acel moment nu mi-au adus la cunostinta ca nu pot desface contractul de munca in asa fel incat sa intru in somaj, au promis ca imi vor gasi loc in firma. Acum cand se apropie 1 dec. 2012 sefa de departament, din rautate, a facut in asa fel incat directorul nu mai este deacord sa raman desi are nevoi de om. Eu ar trebui sa-mi dau demisia, dar nu am motiv. Ce sa fac? Pot refuza sa demisionez, ei pot sa imi desfaca contractul de munca in mod nefavorabil pentru mine?

MULTUMESC

am fost internata in spital si am facut niste analize, care in mod normal sunt gratuite, fiind la sfarsitul lunii nu mai erau fonduri si am fost nevoita sa le platesc. As vrea sa stiu daca exista vreo posibilitate sa recuperez banii achitati, fiind asigurata? multumesc
Buna, bunicul meu a fost improprietarit cu teren de 1ha, pentru ca aluptat in cel de al doilea razboi mondial, la primariein REGISTRUL AGRICOL, apare cu 0.95 ha,iar in harta dupa care a fost pus in posesie 1ha, dar nu aceasta este problema.
una din suprafetele de teren, de 0.50ha, a fost schimbata in 1960 pentru un teren pe care a construit casa in care a locuit. Acest teren a apartinut bisericii din sat, iar acum, desi acel schimb a fost inregistrat in primarie, este consemnat in REGISTRUL AGRICOL, pentru ca nu avem un act legal, primarul impreuna cu preotul au facut TITLUL DE PROPRIETATE bisericii inclusiv pe cei 0.50 ha pe care bunicii mei au construit casa. As vrea sa stiu ce se poate face pentru a lamuri situatia.