avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Activitate mary40

Activitate mary40

Buna seara Cei de la asigurari au trimis o adresa scrisa din partea firmei in care solicita fisa medicala, pe adresa mea fiindca nu aveau adresa medicului.Eu am dus hartia doamnei dr.si nici nu a vrut sa o vada.A zis ca pe ea nu o intereseaza hartia aia si sa vin cu hotarare judecatoreasca dar ca e scump si ma sfatiueste sa nu platesc findca sunt fraiera si nu are nimeni ce sa-mi faca
Am sunat la asigurari si le-am dat adresa de nu stiu cate ori.cei de la asigurari ma suna si tot insista sa merg eu sa cer fisa ca ei nu au primit nimic
Si o tinem asa de mai bine de un an si jumatate.Acum 2 zile am transmis iar adresa si nr de tel al doamnei dr, celor de la asigurari si astept raspuns
Mentionez ca rata o platesc in continuare ,nu este o suma mare ,dar nu inteleg motivul refuzului doamnei dr de a transmite fsa celor de la asigurari
In data de 1 09 2007 mama a cumparat un tv in rate pe o perioada de 60 de luni In data de 24 decembrie 2009 mama a decedat. Eu am trimis firmei de asigurari certificatul de deces si certificatul constatator al decesului dar mi s-a cerut fisa medicala de la medicul de familie
Am fost la medic dar a zis ca este confidential si nu poate sa dea fisa .
Am sunat la asigurari sa le spun ca nu pot trimite fisa Asigurarile mi-ai trimis o cerere scrisa prin care sa pot solicita fisa dar medicul de familie mi-a zis ca pe ea cine o plateste sa caute fisa deoarece in ziua de azi orice serviciu se plateste
I-am explicat doamnei dr ca eu sunt la zi cu ratele dar ca celor de la asigurari le trebuie fisa sa incheie contractul si doamna dr mi-a zis ca sunt fraiera ca platesc findca nu are nimeni ce sa-mi faca.
Am fost la colegiul medicilor si de acolo mi s-a dat o hartie in care este specificat pintr-o ordonanta de urgenta din 2009 ca medicii de familie trebuie sa dea fisa medicala firmei de asigurari.
Bineinteles ca nici pana azi nu a trimis fisa si sunt sunata incontinuu de cei de la asigurariSunt la zi cu plata, dar nu inteleg de ce refuza medicul da predea fisa celor de la asigurari
Am inteles ca trebuie hotarare judecatoreasca si ca costa 500 lei dar restul de plata al ratei este de 400 lei
Eu platesc in continuare .cei de la asigurari au zis sa nu platesc fiindca raman cu banii dati si mama avea asigurare
Va rog sa imi spuneti ce e de facut deoarece au trecut un an si opt luni de la moartea mamei si sunt purtata pe drumuri si sunata incontinuu
Daca dr a facut ceva cu fisa mamei de nu vrea nici in ruptul capului sa trimita fisa la asigurari Ce are de ascuns?
Ce pot sa fac?
Ultima data m-a scos afara din cabinet zicand ca are de lucru si timpul costa bani
Unde sa ma adresez?
La colegiul medicilor sau la OPC?
Va rog sa ma indrumati unde sa merg sau ce sa fac
Buna ziua.Am o problema si nu stiu cum sa o rezolv .Intre casa mea si casa vecina este curtea mea cu o latime de 3 metrii.Vecinii au doua ferestre la baie si hol care dau in curtea mea si sunt tot timpul deschise De un an si jumatate si-au montat si o hota la ragaz cu iesirea tot spre noi ,fara sa ne ceara acordul si tot aburul si mirosul da spre camera copiilor spatiul fiind mic ,3 metrii.Problema este ca vecini ne cer sa nu-i mai ascultam la geam .Deci noi nu putem face nimic deoarece este curtea noastra si normal ca pe acolo trecem si acolo stam la aer.eu am probleme de sanatate si mai ies si eu in curte ca tot omul sa stau pe banca la aer
Daca i-am cerut sa inchida ferestrele mi-au zis ca in casa si curtea lor fac ce vreau ei
Nu am fost niciunde sa ma interesez ce se poate face pentru ca am vrut sa evit un scandal dar nu se poate asa ca noi sa nu mai putem avea intimitate .
Va rog sa-mi spuneti daca legal se poate face ceva .
Casele noastre au o vechime de aproximativ 40 ani si au fost construite cam in aceasi perioada de socrii mei si ai vecinei.Sotul meu a pus un panou de tabla in dreptul ferestrei de la baie dar vecina zice ca noi ascultam la geam
.Ce as putea face legal?