avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Activitate popescuclaudiu

Activitate popescuclaudiu

Buna ziua. Ma numesc Popescu Claudiu, casatorit de 5 ani cu sotia mea de cetatenie filipineza. In aprilie anul urmator, 2018. ii va expira permisul de sedere in Romania, deci va trebui sa fie reinnoit , dar nu voi putea apilca pentru permis de sedere permanent intrucat sotia a lipsit mai mult decat termenul legal prevazut de lege, adica a lipsit 3 ani din tara. Va rog sa-mi spuneti , sa ma indrumati daca : 1. Trebuiesc prezentate aceleasi documente ca la prima infatisare pentru dobandirea permisului de sedere pe 5 ani. si.2: expirandu-i permisul in 4 aprilie ea se poate intoarce cu cel putin o luna pentru a procesa viitoarele documente in vederea obtinerii unui nou permis pe 5 ani? Va multumesc.
Buna ziua...ma numesc Popescu Claudiu , casatorit in Republica Filipine dar locuim in Romania. In urma indicatiilor si sugestiilor primite anul trecut de dumneavoastra am reusit sa trecem de toate procedurile iar din acest motiv as dori sa va multumesc din suflet pentru sprijinul acordat. Intre timp au aparut alte nelamuriri pentru care pentru mine sunt cel putin ciudate...Astazi i-a fost eliberat sotiei permisul de sedere TEMPORAR(?) pe o perioada de un an de zile, dar ceea ce m-i se pare absurd este faptul ca i s-a eliberat pe numele de fata si nu pe cel de casatorie , adica Popescu, in urma consimtamintului ei scris si asa cum apare in certificatul romanesc de casatorie. Aroganta si nelamuririle ce nu mi-au fost acordate, de altfel un pic specifice practicii politienesti ,ma fac sa ma adresez din nou dumneavoastra cu siguranta ca voi primi un raspuns promt si util asa cum au fost solutionate toate nelamuririle mele. Cred ca vor fi utile si altor cuupluri casatorite aflate in aceeasi situatie , situatie care de fapt nu ar fi trebuit sa existe dupa parerea mea. Deci intrebarile mele ar fi urmatoarele:1. este normal sa i se emita permis de sedere chiar temporara dar pe o perioada de numai un an cand legea spune ca max ppoate fi de 5 ani dar nu mai putin de un an? ; 2. Acest document este legal emis pe numele de fata si nu pe cel inscris pe certififcatul de casatorie romanesc? La ce au trebuit facute declaratiile notariale din care sa reiasa faptul ca actuala mea sotie doreste sa isi schimbe numele ? Nu pentru a i se elibera permisul de sedere pe numele nostru de familie? Va multumesc din nou anticipat domnule(doamna)avocat si astept cu nerabdare raspunsurille dumneavoastra.
buna ziua ...ma poate ajuta cineva in legatura cu actele personale , ca cetatean roman, ce trebuiesc prezentate la ambasada romaniei din manila in vederea perfectarii casatoriei cu o persoana filipineza? As aprecia mult daca as putea fi lamurit si in privinta apostilelor necesare. Precizez ca sunt divortat de 10 ani cu o sentinta definitiva de divort si nu am copii. Va multumesc si va urez o zi placuta si multa sanatate.