avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 989 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters205215

Activitate ContSters205215

da asa este alti bani alta distractie dar cel putin fiul meu poate sa aiba un act de indentitate la adrsa la care sta si nu la o adresa a unor straini carora li sa facut mila si l-au luat in spatiu pentru ca ea nu avrut sa i se faca CI la acea adresa , asa ca cred ca merita toti bani si eu pot sa imi deschid un cabinet
multumesc
in anul 2002 am inchieiat cu parintii mei un contrcat de intretinere asupra anui teren de 410 mp si a unei casa care se afla pe acel teren. In anul 2005 tata meu a decedat iar in casa a ramas mama sa locuiasca iar in anul 2008 am inceput sa construiesc o casa pe acel teren iar acum casa este terminata. Nelamurirea mea este urmatoarea intabularea acestei casa pe numele cui se face pentur ca eu am construit aceasta casa precum si toata documentatia este pe numele meu
Intabularea se face cu specificare ca in urma decesului tatalui am construit aceasta casa pe partea care imi revine din contract?
multumesc

Buna ziua
As dori o lamurire pentru urmatoarea situatie: casa care am inceput sa o construiesc in anul 2008 este gata si am ajuns sa finalizez actele pentru luarea in folosinta. Intrebarea mea este cum pot sa intabul aceasta casa pe numele meu sau al fiului meu vind in vedere cele mentionata mai sus. Multumesc

Buna ziua
As dori o lamurire pentru urmatoarea situatie: casa care am inceput sa o construiesc in anul 2008 este gata si am ajuns sa finalizez actele pentru luarea in folosinta. Intrebarea mea este cum pot sa intabul aceasta casa pe numele meu sau al fiului meu vind in vedere cele mentionata mai sus. Multumesc
in contractul de vinzare scrie asa: subsemnatul....vind cumparatoare MF...cota de 1/2 parte din imobilul situat in O.., compus din casa de locuit si teren in suprafata de 410mp dobindut de mine prin mostenire inscris....CF cu pretul de 14000lei , pret pe care l-am primit integral de la cumparatoare...
o precizare: pretul de 14000 lei in anul 1992 a fost trecut doar pentru taxele notariale
eu am urmatoarele acte:
contract de vinzare cumparare intre parinti( ei nu au fost casatoriti dar au stat la aceasi adresa)
contractul de intretinere intre mine si ei
un act de la biroul de cadastru si publicitate imobiliara or din care rezulta radiarea dreptului de uzufruct viager in favoarea defunctului DI
in extrasul de CF la inscriei privitoare la proprietate se mentioneaza asa DI
1/1 parte
cu titlu de intretinere in seria rang. incheiat in 111/11/2003
iar in partea la sarcini este asa:
MF- uzufruct viager si intretinere in seria rang incheiat /2003
dupa decesul tatalui meu eu mai era necesar sa fac alte acte?
multumesc pentru raspuns
deci partea de 1/2 cota care a fost detinuta in viata de catre tatal meu ,in reviene mie adica jumatate din casa si jumatate din teren
daca am acest drept sunt obligata sa primesc orice vizitator ?
iar daca am jumatata din casa care a fost inaninte de a construi casa noua, am drept sa locuiesc acolo?
multumesc pentru raspuns
in delaratie care mama a semnat-o in fata unui notar scrie asa
"subsemnata MF, domiciliata... str... nr. sub sanctiunea prevazuta de art. 292 Cod penal- cu privire la declaratii nesincere date in fata autoritatilor de stat declar urmatoarele:
in calitate de uzufructuara asupra casei si suprafetei de 410 mp teren situat in o .... ce se identificat cu nr. top....... inscris in CF nr.... SUNT DE ACORD CA NUMITA D.I. domiciliata in o...(acelasi domiciliu este ). , sa construiasca si sa extinda o casa pe terenul descris mai sus.
mentionez ca sunt de acord ca toata documentatia necesara in vederea obtinerii autorizatiilor de constructie sa fie intocmita pe numele DI
declar de asemenea ca dreptul de uzufruct al subsemnatei se mentine in continuare
redactat....
contractul de intretinere este semnat in 2003 iar declaratia de constructie este din 2009
casa inca este inregistrata in documentele de la primarie , adica pentru a plati impozit pentru ca inca nu este gata
aceasta casa si respectiv jumatatea care imi revine de la tatal meu as dori sa fie inregistrata pe numele fiului meu care este major
daca se poate trece pe numele fiului meu aceste bunuri cum se vor indentifica in acte
Buna ziua
Am urmatoarea situatie in familia mea: tatal meu a mostenit o casa de la mama lui in 1990, casa din care a vindut 1/2 cota parte mamei mele( mentionez ca parinti mei nu au fost casatoriti) in anul 1992 . in anul 2003 an incheiat cu parinti mei un contract de intretinere cu uzufructul viager de partea lor, iar in 2005 tatal meu a decedat ramanind in viata si in casa mama mea. in anul 2009 an inceput ca construiesc o casa pe aceasta proprietate cu acordul inscris al mamei. Mama mea are virsta de 81 de ani si suntem amenintati de catre dinsa cit si de catre persoane care le invita acasa in momentele cind eu sunt la munca sau fiul meu este la scola ca doreste sa intrerupa contract incheiat cu mine pentru cele mai stupide lucruri. Intrebarea mea mea este : casa care este construita de mine ( am toate documentele si facturile de la achizitie ) pot sa o pierd, daca pot sa interzic acelor persoane sa o viziteze pentru este mereu nemultumita si se comporta foarte urit cu noi in special cu fiul meu si dac pot sa o interzes intr-o clinica sau spital unde ar putea sa i se asigure un tratament sa zicem de linistire.
as dori sa stiu, pentru ca situatia este foarte tensionata certuri in fiecare zi nopti nedormite ce sfat ai putea sa imi dati pentru a avea luniste pentru fiul meu care are 18 ani.
va multumesc