avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate andreil

Activitate andreil

Ca sa inteleg eu corect, in cazul in care vinovatul nu se incadreaza la infractiunea de vatamare corporala, acesta nu poate fi acuzat de infractiunea de parasire a locului accidentului ?
Insa, acesta are deja un dosar penal deschis de politie pt ca in urma accidentului si-a reparat autoturismul fara autorizatie. Nici daca atasez la acest dosar existent plangerea mea penala nu am nimic de castigat?

Va multumesc.



Buna ziua,
Am fost implicat intr-un accident rutier in care o masina nu mi-a acordat prioritate si am intrat in ea cu motocicleta. Soferul a fugit de la locul accidentului, eu am un certificat medico-legal care atesta ingrijiri mediale de 7-9 zile si constatarea politie care atesta ca el este vinovat, in plus soferul vinovat si-a reparat masina fara acordul politie. De asemenea acesta nu avea RCA, ITP si masina nu era radiata de pe fostul proprietar. Am incercat sa rezolv problema pe cale amiabila, insa individul nu imi raspunde la telefon de 3 saptamani. Intentionez sa depun plangere penala si in acest sens as dori sa stiu care din aceste actiuni ale soferului vinovat intra la penal.
Eu doresc sa recuperez banii pt repararea motocicletei si eventual o compensatie pentru leziunile suferite, insa nu stiu daca acest lucru intra la penal sau trebuie sa intentez eu un proces civil.
Va multumesc, sper ca ma puteti ajuta.