avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate horiabg

Activitate horiabg

Multumesc mult tuturor celor care mi-ati raspuns.
Intre timp am vorbit cu vanzatorul care mi-a reconfirmat ca el figura la administratie ca persoana fizica si ca defapt este vorba despre sicanele pe care le-a avut el cu administratorul de-alungul timpului.
Voi incerca sa cer inscris si de la adm ce anume considera el ca trebuie sa platesc/preiau ca datorie/etc/

Revin cu detalii.
Buna ziua,


@Adam Grecu : da , locuinta era proprietatea unei persoane fizice.
@elga50 : da , in apartament se desfasura activitatea firmei, urmeaza sa aflu exact daca la administratie era inregistrat ca pers juridica sau fizica.

Am vorbit azi la notar, telefonic, ma voi duce luni sa iau si o copie a adeverintei data de asociatie.
Prin telefon notarul mi-a zis ca exact pe adeverinta spune ca sunt datorii zero ale fostului proprietar mai putin eventuale cheltuieli care pot aparea in debit pana la data semnarii contractului. Contractul s-a semnat insa factura de la primarie , normal, n-a aparut (inteleg ca factura va fi data peste 3 ani cand se fac in total 5 ani de la anvelopare si cand se face receptia lucrarii.), deci n-a aparut nici o noua cheltuiala .

Voi vorbi si cu proprietarul sa-mi spuna exact daca figura ca si persoana juridica la administratie. Din ce am inteles din alte discutii adiacente nu cred, pt ca la un moment dat isi lipise firma pe usa si administratorul l-a pus s-o dea jos tocmai ca sa nu-l treaca ca persoana juridica in contabilitate.

Ce as putea totusi sa fac pentru a ma pregati pentru un urmator scandal peste ~3 ani cand/daca ar veni factura de plata? (luni iau de la notar copia dupa adeverinta, as cere si de la adm o copie dupa acea hartie de care zice el ca ar avea-o de la persoana juridica cum ca se obliga sa plateasca... altceva ?)

Legal aceasta datorie poate fi mutata catre noul proprietar? adica eu ? Inteleg ca daca peste 3 ani vine factura de plata si nu mai dam de fostul proprietar sa plateasca probabil tot asoc de prop va plati ... acum pe unde imi pare rau , dar nici sa platesc eu nu prea vad logica ? Legea ce zice ?
Buna ziua,

am cumparat un apartament de la o persoana fizica care detinea si o firma cu sediul social si cred ca si punct de lucru in respectivul apartament.
Acum aflu de la administrator ca receptia lucrarii de anvelopare a blocului nu s-a facut inca si ca obligatia persoanei juridice de a plati cota proprie de la anvelopare se transfera automat mie. Blocul este in sectorul 2 unde primaria sustine toate cheltuielile mai putin pt persoanele juridice.
Tot administratorul sustine ca are hartie stampilata de la firma care a activat in apartament cum ca se oblige sa plateasca cota parte cand se va face receptia si totodata va veni si factura.
Eu am inteles de la administrator ca receptia se face la 5 ani.. au trecut 2. Oare ? sau am inteles eu gresit ?

La notar , persoana de la care am cumparat apt a adus de la asoc de prop hartie ca nu mai are datorii ... n-am vazut-o dar este mentionata in contractul de vanzare cumparare.

Intrebarea mea este daca intr-adevar costurile , acei 20% din pretul anveloparii pt un apartament, se transfera mie ?!
Sau defapt se transfera asociatiei de proprietari si vor sa-mi forteze mana sa platesc eu cand va fi cazul ? Am inteles ca ar fi cam 5000 lei.... mi se pare f mult.

Multumesc.
Răspuns la discuția construire casa
am luat planurile topografice (am fost uimit ce bine a decurs procesul, nu ma asteptam in romania la asa ceva :) ) si azi am fost sa depun cererea pt certificat de urbanism.
insa aparent loturile sunt in diviziune si nu rezulta clar , nici chiar din actele de proprietate care e lotul de 300 si care e cel de 250 si trebuie facut cadastru pt a lua un certificat de urbanism...

am primit insa niste info pe un biletel : L1E, POT 60%, CUT 1.2 si retragerile de 3m in laterale si 5m fata de spate.
la un teren de 300mp daca respect retragerile raman cu o amprenta la sol de aproximativ 12x8 mp iar eu speram sa -mi pot face doar parter fara sa am nevoie si de etaj.

restul caselor de pe strada sunt aliniate in stanga pe granita terenurilor iar in spate au aproximativ 50cm pana la gard (99% sunt case vechi doar parter), nu sunt case lipite intre ele deci si nu respecta retragerile care imi sunt mie impuse.

la granita din spate unde trebuie sa ma retrag 5m este terenul de joaca , imens, al unei gradinite....

se poate face cumva sa ocolesc aceasta retragere de 5m ?

la fata mi s-a zis ca "pot sa respect aliniamentul restului caselor, care au cam 1m.
ma pot retrage cumva mai mult in fata si in spate sa ma retrag doar 60cm ? (stiu ca parca daca nu ai geam e ok asa)

sunt novice si la inceput de drum si vad ca e f greu :)

multumesc pt ajutor.
Răspuns la discuția construire casa
multumesc pentru raspunsuri, maine la prima ora ma duc acolo
cererea pt planurile topografice o pot face eu ?
dar pt CU ? .. sau trebuie sa ma deplasez cu bunicul acolo ?

Răspuns la discuția construire casa
multumesc pentru raspunsuri.
nu am relatii din pacate.... :)

ma gandeam ca exista si vreo cale putin mai simpla... pentru o situatie de genul unui investitor care vrea sa cumpere un teren undeva... de unde ia el actele de proprietate. speram ca este o informatie publica care se poate elibera mai simplu.
o sa incep sa strang actele.. de unde iau planurile topografice ? (cine mi le face ?)
Multumesc inca o data pt raspunsuri.
H.
Discuție construire casa
Buna ziua,

Undeva in cartierul 23August voi mosteni impreuna cu o matusa , de la bunici, 2 loturi de 250mp si respectiv 300mp. loturile sunt lipite si momentan sunt folosite ca o singura gradina , aproximativ patrata. Au ramas separate doar in acte.
Pe sub un colt destul de mic al lotului de 250mp (care are o singura latura la strada) trece metroul si are o casa parter mica, construita pe el momentan. In urma constructiilor de la metrou din anii 90 , casa a fost afectata fiind refacuta. Celalalt lot nu are nici o problema din cate stiu eu si este pe colt, avand deschidere la 2 strazi, deasemenea fiind aproximativ patrat.

In urma mostenirii cele 2 loturi vor trebuie impartite intre mine si matusa mea. Mentionez ca eu doresc sa-mi fac o casa pe lotul de 300mp dar inainte de a incepe discutiile cu matusa vreau sa stiu cum pot afla ce pot construi pe acel teren. (mai ales ca exista si metrou pe dedesubtul lotului de 250mp, deci destul de aproape)
Planul meu era sa-i las ei terenul mai mic dar cu casa si eu sa iau lotul de 300mp.
Care este primul pas pe care sa-l fac ? momentan n-o sa ma apuc de casa, dar vreau sa am o baza de informatii pe marginea careia sa port tratativele cu matusa. Este neaparat nevoie de un certificat de urbanism ? se poat afla aceleasi informatii care ma intereseaza si fara a scoate acest certificat ?

multumesc anticipat si sper ca am fost destul de clar.
H.