avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2032 soluții astăzi
Forum Activitate edward_eeu

Activitate edward_eeu

Răspuns la discuția Vaccin - refuz, consecinte
Corect, daca odrasla nevaccinata ajunge sa infecteze bebelusi nevaccinati si aia raman infirmi sau mor, veti face puscarie.

Calmeaza-te! Ceilalti sunt vaccinati si nu patesc nimic! Nu-i asa?!? Sau pentru ce e vaccinul? Sau daca nu sunt vaccinati, și-au asumat riscul! Al tau e vaccinat, ai scapat! Fiecare isi alege destinul... mai greu cu toleranta asta... iar chestia cu puscaria folosita pe post de bau-bau nu isi are rost pe acest forum.
O situație asemănătoare am pățit și eu... mai puțin ridicarea mașinii, căci m-a sunat cineva chiar când se pregăteau să o ridice...

Detalii aici: www.avocatnet.ro/content/for...
Acum doi ani am deschis un cont la o bancă pentru a primi alocația copilului pe el. Dobânda era 4.75%. Fără comision de administrare, retragere, constituire. Acum cam cam șase luni m-a sunat cineva să-mi spună că s-au strâns ceva bănuți și dacă nu vreau să-i mut într-un cont de economii că e dobânda mai mare. Era 5%. Nu mi s-a părut atractiv așa că am spus nu. Azi m-au sunat iar de la bancă și mi-au spus că au un alt cont de economii cu 6% dobândă. Le-am zis că mie îmi ajunge 4.75% cât am acum. La care ea mi-a răspuns că nu, am cont curent cu dobândă 0.2%. Contul Junior pe care îl aveam eu nu mai există în portofoliul băncii. După calculele mele banca îmi datorează prin dobândă cam 1000 lei. Însă au modificat tipul contului, inclusiv dobândă (bănuiesc că și comisioane) fără să mă anunțe nimic. Ce pot să fac într-o astfel de situație? Pot face ceva? Mulțumesc anticipat pentru răspuns! X-(
A avut loc procesul. Doamna judecator a spus ca nu conteaza cate masini vand, atata timp cat eu o vand inseamna ca comercializez. Asa ca procesul verbal nu poate fi anulat. Atunci (si la sugestia ei) am cerut transformarea lui in avertisment. S-a dat sentinta si am primit sentinta acasa, care prevedea trasformarea PV de contraventie in avertisment, motivand ca scopul era unul educativ (amenda era de 500 lei, 250 lei in 48 de ore) si ca avertisemntul era suficient. Dupa 15 zile (de necontestare) sentinta a devenit definitiva si irevocabila. Am mers cu ea la primarie, am facut o cerere scrisa si intr-o saptamana am primit banii inapoi de pe amenda platita.

Cu stima,
Eduard U.
Am fost nevoit sa stau acasa 60 si abia apoi am primit permisul... :(
Am citit acum legea 148/2000 privind publicitatea si nu ma incadrez cu nimic la ea. In plus am fost sactionat contraventional in baza HCL amintit mai sus...

Legea 148/2000: [ link extern ]
Răspuns la discuția solicit ajutorul dumneavoastra
De autoritati scapa cum scapa... dar sotia?! E casatorit?! Ea ce zice?! :)
Adaug faptul ca mi-a fost scris gresit numele de familie, adaugandu-se o litera numelui. In loc de Untesu au scris Untescu... :(
Azi am fost amendat (250 RON) in Alexandria, TR pentru ca am avut in geam la masina un afis pe care scria DE VANZARE, etc. Mi-au dat un proces verbal pe care apare HCL 119/2009 cap. IV pct. D al. a) ce poate fi gasit la adresa: [ link extern ]

Am scris la rubrica mentiuni ca nu sunt de acord cu PV, ca nu am fost avertizat, etc. Cei de la Politia comunitara au spus ca au poze, etc. insa cand s-au uitat pe aparat nu aveau nimic...

Am vreo sansa sa castig in instanta anularea PV-ului sau macar schimbarea lui in AVERTISMENT!??

Multumesc anticipat pentru raspuns!
simonette12 a scris:

...
Pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului, lecturati aici conditiile:
www.avocatnet.ro/content/art...



Din pacate nu pot sa reduc perioada de 60 de zile la 30 pentru ca la punctul a) se spune ca nu se poate reduce daca perioada de suspendare a fost majorata, conform legii;

Deci voi avea de stat acasa 60 de zile... Nu am stiu asta si cred ca ar fi trebuit sa scrie undeva vizibil sau sa ma anunte cineva... :(