avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1043 soluții astăzi
Forum Activitate marianep

Activitate marianep

Larisa Dudciuc a scris:

Da aveti sanse reale de recuperare daca actionati profesionist,nu asa ma apuc de recuperat............


Da, am vb.cu un avocat din Bacau ,mi-am gasit toate actele necesare (chiar si de la masina deja vanduta). A ramas sa asteptam raspunsul negativ de la Financiara si apoi sa mergem cu procedura mai departe...
Din discutia cu el, mi-a aratat si un teanc de dosare deja castigate, deci e "pe felie" cum se zice...
Multa bafta tuturor !
Merci mult celor care m-au incurajat si mi-au raspuns !

Merci mult !
Maine ma apuc de dosar, sper sa resusesc, am de recuperat ceva bani...
Răspuns la discuția recuperare taxa auto
Buna ziua,

Am cumparat o masina din germania la sf.lui nov.2008. Am platit taxa de poluare de 6600 ron. in luna martie 2009. Masina a fost vanduta in nov. 2010 , deci trebuie sa-mi adun o parte din acte de la Politia Bacau (chianta de la Finante o am) .

Anul acesta am cumparat o alta masina adusa de alticineva din Germania in dec.2010 si cumparata de mine in aprilie 2011. Am platit taxa de poluare de 27 mil. in luna mai.

Credeti ca am sanse sa castig recuperarea taxei de poluare la Curtea J. din Bacau? (am inteles ca aici sunt suspendate dosare) Se poate depune dosarul si in alta parte ?
La care din cele doua masini pot recupera taxa de poluare ?
Multumesc anticipat !

cristina.serghie a scris:

Am verificat si eu practica pe Bacau si se suspend cauzele.


Buna ziua,

Am cumparat o masina din germania la sf.lui nov.2008. Am platit taxa de poluare de 6600 ron. in luna martie 2009. Masina a fost vanduta in nov. 2010 , deci trebuie sa-mi adun o parte din acte de la Politia Bacau (chianta de la Finante o am) .

Anul acesta am cumparat o alta masina adusa din Germania in dec,.2010 si cumparata de mine in aprilie 2011. Am platit taxa de poluare de 27 mil. in luna mai.

Credeti ca am sanse sa castig recuperarea taxei de poluare la Curtea J. din Bacau? Se poate depune dosarul si in alta parte ?
La care din cele doua masini pot recupera taxa de poluare ?
Multumesc anticipat !

Machiaveli a scris:

Buna ziua,

Din fericire am reusit intr'un tarziu sa obtin toate actele necesare, insa in momentul de fata toata procedura a stagnat. Nu am nici un raspuns sigur sau elocvent in ceea ce priveste pozitia instantei in aceasta situatie.

Momentan sunt in asteptare...daca se va mai intampla ceva ... vorbim ulterior.


Servus,

Ai rezolvat ceva cu taxa-auto? Nu putem depune dosarul in alt oras unde se castiga ?

Marian
helooo !
Nimeni nu este in situatia mea, sa primesc si eu un raspuns?
Este vre-un articol de lege ?
Am cautat pe net dar nu am gasit nimic :(
Nici un avocat nu imi poate da un raspuns ??? :">
Buna ziua,

In data de 15 martie am vandut o masina iar functionarii casieriei de la primarie m-au obligat sa platesc taxa auto pentru anul in curs altfel nu mi-ar fi eliberat ceritficatul fiscal (ce era valabil 30 Zile). Constransa de situatie, am platit toata suma (870 ron) primind asigurari verbale ca voi recupera suma dupa ce aduc cerificat de radiere de la noul proprietar care urma sa o inscrie. Am prezentat acest act iar cei de la primarie mi-au spus ca sunt sanse minime sa recuperez banii pentru taxa achitata anticipat.
Este corect ? Cum imi pot recupera banii ?

Va multumesc anticipat !
Cosmin, prima varianata ne-ar incanta si pe noi, mai avem de plata inca 17 ani si am reduce la 10 iar peste 2-3 ani sa mai strangem inca 10.000 si poate in 6 ani sa terminam cu tot stresul asta... nu am ajuns inca la banca, poate joi cand o sa vina cineva cu noi care are cunostinta de ceva termeni bancari.. pana atunci poate mai primim aci sfaturi...
Merci !
Maine avem programare la banca (garanti Credite Ipotecare), din pacate nu avem cunostinte in domeniul bancar, asa ca ne poate "aburi" cum vor ei, nu stiu cat adevar o sa ne spuna pt.ca intersul lor este sa ne "suga" cat mai mult...
Nici nu putem merge la alte banci, lucrez in strainatate si nu stiu ce banca mai accepta astfek de contracte...

Cat despre depozit, dobanda la $ este 2,5, de rasul lumii #-o