avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Activitate veronyca28

Activitate veronyca28

Răspuns la discuția Expertiza IT?
Imparteam netul pt a plati mai putin. Mi-a cerut calculatorul meu pt ca avea "ceva important de rezolvat" si al ei era stricat. L-am imprumutat. Mi l-a returnat. La scurt timp m-am trezit cu politia ca imi facea perchezitie. Desi am declarat cum a fost i-au facut si ei perchezitie la calculatorul ei dar nu i-au gasit nimic. La perchezitia informatica politistul a facut remarca ca "mesajele au fost doar primite si stocate in outlook dar nu si expediate". Ma poate ajuta cu ceva faptul ca mesajele nu au fost trimise ci doar stocate?

Multumesc
Despre cati bani ar putea fi vorba?
Răspuns la discuția Expertiza IT?
Ip-ul a fost al meu. Imparteam aceeasi conexiune la internet care era pe numele meu. La acea data nu existau "loguri" la isp, nu le stoca isp-ul.
Din punct de vedere legal da, dar eu intrebam daca judecatorii practica aceste reduceri? Concret:

Daca pedeapsa pt infractiune este de la 4 la 15 ani si in urma recunoasterii in faza de cercetare judecatoareasca si a solicitarii de a beneficia de mica reforma sa zicem ca aceste limite se reduc de la 3 la 12 ani (e doar un exemplu) judecatorul va da o pedeapsa mai mica sau el va da spre exemplu tot 4 ani cum ar fi dat initial?

Concret, judecatorii chiar aplica aceste pedepse ?
Cat te costa expertul IT si unde il puteai gasi?
Discuție Expertiza IT?
Buna ziua.
Situatia mea e urmatoarea: Acum 2 ani am imprumutat o perioada de timp unitatea de la calculator unei persoane. Aceasta persoana a comis infractiunea de inselaciune si fals informatic, mai exact a pacalit niste persoane pe un site de licitatii = e-bay.com.
Nu mai are rost sa comentez despre prostia mea de a nu declara adevarul la acea vreme asa ca infractiunile de fals informatic si inselaciune imi sunt atribuite mie. Desi am recunoscut adevarul a fost tardiv si nemaiputand sa fie dovedit faptul ca acea persoana a comis infractiunile si cum unitatea a fost gasita in posesia mea rezulta ca eu sunt acuzata. Am vorbit deja cu avocatul si acum problema se pune daca sa recunosc acuzatiile si sa sper la o reducere pe baza micii reforme sau sa incerc calea expertizei IT si sa dovedesc ca desi eu sunt acuzata de inselaciune totusi ea nu a fost comisa de pe hdd meu?

Pe hdd meu respectiva persoana a stocat in fisiere txt discutiile in cauza, iar in cazul unora a folosit outlook expresul pt a PRIMI mesajele, dar NU a trimis de pe hdd meu folosind vreun program respectivele discutii. Probabil s-a logat in browser pe pagina de la yahoo si a discutat direct din mail. La perchezitia informatica s-a constatat existenta acestor discutii fie in fisiere txt fie in spatiu nealocat. Aceste discutii sunt baza pentru acuzatia de inselaciune.

Acum va intreb daca un expert it ar certifica faptul ca acele discutii au fost doar stocate si nu initiate de pe hdd meu se schimba cu ceva situatia mea? Pot fi acuzata in continuare de inselaciune pe ideea ca daca discutiile sunt stocate la mine pe hdd atunci rezulta ca tot eu le-am purtat folosind e-mailul si pe hdd sa stochez doar continutul lor?

Si daca da imi puteti spune cum se procedeaza pentru o astfel de expertiza IT? Trebuie sa caut eu expertul sau il gaseste procuratura?

De asemenea procurorul ma acuza de fals informatic =- ca am introdus eu pe situl de licitatii ofertele false de vanzare. Cum poate fi dovedit ca eu le-am postat de pe hdd meu?

Va multumesc anticipat


Buna ziua.
Sunt implicata intr-un dosar penal si se pune problema de a beneficia de mica reforma. Ce vreau sa va intreb este din experienta dumneavoastra cat de mult influenteaza cuantumul pedepselor aplicate? Mai exact judecatorii tin cont de faptul ca recunosti toate infractiunile sau e doar teoretica reducerea si ei aplica cam aceleasi pedepse? Am auzit pareri neavizate conform carora judecatorul va da oricum aceeasi pedeapsa pe care o dadea si inainte.

Dumneavoastra ce pareri aveti bazate pe experienta de zi cu zi?

Va multumesc