avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Activitate luminitamarin

Activitate luminitamarin

Se poate antrena raspunderea penala atat a unei persoane fizice, cat si a unei persoane juridice. In situatia in care, persoana juridica are calitatea de invinuit/inculpat, atunci cred ea poate fi asistata pe parcursul procesului penal (inclusiv in faza de urmarire penala) de catre consilierul sau juridic. Rog consilierii sa aprobe sau sa dezaprobe. Ei cunosc mai bine ce activitati sunt autorizati sa intreprinda pentru angajatori si ce nu.
Multumesc pentru raspunsul prompt.
Altfel, inteleg ca o solutie, practic nu exista si ceea ce vrea sa evite sotul meu si anume, sa nu existe posibilitatea unor "discutii" la mostenire, este inevitabil.
:((
Buna ziua,
Sunt casatorita cu sotul meu de 14 ani. La momentul casatoriei noastre, el avea deja doau fete. Impreuna mai avem o fata.
Sotul meu avea de asemenea si apartamentul in care locuim acum.
Sotul meu vrea ca eu sa am dreptul de proprietate asupra acestui apartament al lui, fara ca vreuna din fetele noastre sa aiba vreun drept.
Exista vreo varianta legala prin care sa facem lucrul asta?
Am fost la notar si ne-a spus ca vanzarea intre soti este interzisa, iar sotul meu nu vrea ca eu sa fiu data afara din casa de vreuna din fete dupa moartea lui (nu ca ar exista suspiciuni, dar e mai bine sa te ingrijesti dinainte de astfel de cazuri).