avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters206845

Activitate ContSters206845

Răspuns la discuția AG Asociatii Proprietari
Multumesc pentru raspuns ! Doresc sa va semnalez o problema pe care nu stiu cum sa o abordez.Eu platesc lunar o suma de 3 lei pentru fondul de reparatii.AG a hoatrat ca acest fond sa fie utilizat de catre presedinte doar cu acordul nostru pentru diverse pr.de reparatii.Respectivul a consumat acesti bani pe achitarea facturilor la energia electrica si altele maturi,becuri... si ne trzim ca dupa 5 ani de contributie cu contul aproape gol.Cum ne putem recupera banii din acest fond?
La AG s-a votat la unul din puncte sa nu se mai acorde salariul presedintelui cu 8 la 2 voturi ,sedinta a decurs in continuare si dupa un timp se supune la vot punctul cu salariul presedintelui,deoarece ar mai fi venit cativa oameni in sala ,rezultatul fiind altul de asemenea consemnat in caietul de pv. Acum o parte dintre proprietari contesta luna de luna lista de plata pe motiv ca sal.e acordat ilegal .Care e varianta legala si corecta in acelasi timp?
Răspuns la discuția AG Asociatii Proprietari
Cred ca nu m-am facut bine inteles.Aveti dreptate in legea 230 se spune prin afisare la loc vizibil sau tabel cu semnaturi,dar in normele de aplicare ale legii 230 se spune clar ca dovada convocarii si reconvocarii AG se face cu afisare la loc vizibil SI tabel cu semnaturi ! Dilema mea este ce se aplica Legea 230 ,sau Normele de aplicare ale legii 230?
La AG reconvocata este obligatorie pe langa afisarea la avizier a convocarii si tabelul nominal cu semnaturi ?
In legea 230,nu se specifica acest lucru,iar in normele de aplicare ale legii 230 se spune ca dovada o reprezinta afisajul si tabelul cu semnaturi ? Am contestat AG pe acest motiv in instanta si mi-a fost respinsa actiunea!