avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Activitate mihail_86

Activitate mihail_86

Răspuns la discuția Cazier rutier
ce reabilitare in fata instantei ? nu am fost condamnat nici macar nu am ajuns in fata instantei , domnul procuror mi-a dat nup la dosar...si asa am scapat...de judecata si anularea permisului, deci ma intereseaza ce si cum sa fac sa am cazierul auto curat.... adica orice abatere dar nu aceasta...care este destul de grava...cine te mai angajaza? chiar si ca sofer profesionist..., daca ai gresit odata.........se zice ca o poti face constant..mereu...., nu stiu cum se procedeaza, dar pot angaja un avocat sa ma indrume in aceasta situatie.
Discuție Cazier rutier
Buna ziua, ma poate lamurii cineva si pe mine cum este cu cazierul auto, daca se reabiliteaza faptele care sunt in el, cum ar fii amenzi diverse, sau oug 195/2002 - Art. 87 cum am eu trecut. Am primit nup in 2011, dupa un an de asteptare..., si cazier scos in 2012 imi indica si acea problema, se poate in timp curata acest cazier? daca ma poate lamurii si pe mine cineva care a trecut prin asta. multumesc
salutari, am si eu o problema foarte mare , dosar penal pt conducere sub influenta bauturilor alcoolice, si trag de 13 luni si inca nu stiu cat mai dureaza si ce sa mai fac, am fost prins cu 0.57 in aerul expirat, primele probe de sange 1 si 0,90 cea de-a doua, apoi am cerut recalculare dar nu m-au anuntat ca nu vor sa-mi ia in calcul declaratia cea de-a doua care o daduse in prezenta avocatului exact pt a o da spre recalculare, si m-am trezit ca au dat-o spre recalculare pe prima declaratia din ziua evenimentului, si mi-ai iesit 1,15 , 1,2.
Am facut contestatii bineinteles macar pt faptul ca nu m-au anuntat ca nu vor sa-mi ia in calcul declaratia mea a doua, si nu primesc niciun raspuns concret, decat ca ceva de genul ca nu s-ar justifica sa se faca recalcularea dupa cea de-a doua declaratie, am facut o noua contestatie si voi face si la procurorul suprem sau care mai este acolo, si ma gandeam ca o solutie sa mai incerc sa cer de la fostul loc de munca o caracterizare, sau sa fac eu o scrisoare sa-i dau procurorului, spunandu-i adevarul , cum ca sunt sofer profesionist, nu am studii si nu gasesc altceva de lucru, am probleme in familie, nu am bani, m-am imprumutat pt avocat si pt toate taxele ce a trebuit sa le mai platesc, ceva de genul... poate am vreo sansa macar sa-mi acorde recalcularea deoarece eu de permis depind, nu am antecedente...nu am nimic, credeti ca pot incerca si asa ceva? ca numai stiu ce sa fac sunt in disperare.
zazutu in locul tau ma duceam si il bazaiam la cap de 2 ori pe zi, stiind ca ai NUP, sa se miste naibii ca si asa nu fac nimic toata ziua, rasfoiesc aiurea dosarele alea si nu fac nimic am vazut eu ce munca e pe capul lor, asa face si cu mine, ii trebuie 7 luni sa-mi raspunda la o contestatie care si la aia raspunde cu totul altceva ce vrea el. mi-e scarba totala de astia.
salut, dute si plateste la iml acea taxa, altfel o sa astepti mult si bine pana le ridica dansii.
in sange cel mai probabil treci de 0,80, mie de exemplu la 0,57 mi-a iesit 1 in sange.
depinde de organism de multi factori, oricum peste 0,80 sigur iese. vezi ce faci, citeste forumu
salutare, normal si legal cate recalculari avem voie? 1 sau 2 ? ca eu sunt patit si ma lupt de 14 luni fara niciun rezultat, nu au vrut sa-mi ia declaratia noua in calcul pt recalculare, si mi-a facut recalcularea dupa declaratia din ziua evenimentului, si mi-a iesit bineinteles mai mult, 1 la prima si 1,15 la a doua, si primul rezultat de dupa eveniment a fost de 1 si 0,90.
Si am facut contestatie ca nu m-au anuntat si nu au dat spre recalculare dupa declaratia a doua care am dat-o exact, pt a face recalcularea, contestand acest lucru, inclusiv ca am fost tinut atunci mai bine de o ora pana sa-mi fie recoltate probe biologice, iar valoarea a crescut si din cauza aceasta, dar am primit raspuns ca imi este respinsa cererea unei noi recalculari. Nu stiu ce sa mai fac, eu de permis depind, fiind sofer profesionist de 7 ani, credeti ca as putea sa-i trimit o scrisoare procurorului sa-i explic exact situatia mea sau sa ma duc sa stau de vorba cu el? sa-i explic ca de permis depind si asta e cariera mea, fara permis as fii ruinat as avea vreo sansa? sa-mi dea orice fel de suspendare sau de amenda .numai anulare sa nu-mi dea pentru ca mi-ar ruina cariera si nu stiu ce sa mai fac, nu am studii, am doar scoala profesionala si nu am facut altceva pana la aceasta varsta decat soferie, sunt ruinat.pana acum am asteptat crezand ca poate cine stie... imi da recalcularea normala de pe a doua declaratie si o sa o scot la capat pana la urma... doar avocatul meu s-a ocupat pana acum, am asteptat am asteptat, dar astept 3 - 4 luni pt un amarat de raspuns negativ, si pana la urma parca mi-as lua inima in dinti sa discut cu el omeneste, odata in viata am gresit si nu in timpul serviciului... si m-am ruinat nu stiu ce sa mai fac, pentru ca daca aveam doar categoria B si nu aveam meseria asta, numai trageam cu dintii de situatie, dar fara vechime in meseria asta nu te baga nimeni in seama si ti-ar oferii cel mai mic salariu ce-i care ti-ar da o sansa, si ce i-as spune la angajator ? eu am 7 ani in plus dar in permisul anterior.... cine ar mai avea incredere.... sunt ruinat.. si nu stiu cum sa mai procedez si ce sa mai cred
ar fii normal sa te lase in pace, sa te scoata de sub urmarire penala, pentru ca la ambele probe de sange ai iesit sub limita legala, asa ca.... , numai sa-ti bage bete in roate ar putea sa mai ceara ei o recalculare, dar ia-ti un avocat si du-te acolo si contesta sau fa ceva, ca altfel la recalcularea aia e posibil sa iasa peste 0.80, bafta
bravo ,norocul tau, altii asteapta luni intregi, poate chiar si ani.
eu de exemplu sunt de 10 luni in problema asta, si inca nu vad luminita de la capatul tunelului
salutari, am primit si eu acasa o citatie de la politie sa ma prezint intr-o saptamana, dupa mai bine de 4 luni se pare ca a ajuns dosarul de la parchet inapoi la politie, insa nu stiu cu ce raspuns! eu facusem o plangere o contestatie pt ca nu mi se luase in calcul recalcularea dupa a 2a declaratie si imi iesise alcolemia mai mare decat prima data, si au trecut 4 luni de la contestatia facuta la procuror, dabea acum am primit deci citatie, la ce sa ma astept?
da, succes maxim sa ai.
si eu fac aproape 11 luni de cand sunt in problema, si inca nu vad capatul.... indiferent care ar fii el, dosarul meu e la parchet de peste 4 luni, iar de o luna mi-a spus avocatul ca ar fii dat un raspuns procurorul care a avut dosarul meu...si ca mi-a trimis acasa citatie sau ceva de genul, dar e posibil sa intarzie atat de mult? ma uit zilnic in cutia postala si nimic, daca era sa fie asa, nu trebuia sa-i spuna avocatului meu exact decizia? si ce a trimis exact? nu stiu care minte.... aici , ori procorurul pe avocat..ori avocatul pe mine.