avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 503 soluții astăzi
Forum Activitate julia_chi

Activitate julia_chi

Multumesc frumos. Am platit taxa de timbru si am atasat chitanta. Multumesc mult pentru raspuns.
Buna ziua. Am si eu nevoie de ajutorul dvs din nou. Sotul meu a primit o amenda in timpul starii de urgenta, pe care am contestat-o in termen. A primit citatie pentru proces, citatie care are atasata o cerere de achiesare a UM care a emis amenda, din care intelegem ca sunt de acord cu anularea procesului verbal dar nu si cu plata cheltuielilor de judecata. Este obligatoriu sa raspundem la aceasta intimpinare? Sa se prezinte la proces la termenul anuntat? In contestatie am mentionat judecarea in lipsa.
Răspuns la discuția Dezbatere mostenire
Doamne Dumnezeule... pai daca tot sunteti milosi, bravo pentru acesta, explicati-i cu frumosul ca ea este cea tolerata , macar sa nu se poarte urat cu mama, altfel, veti simti pe propria piele vorba "pe cine nu lasi sa moara nu te lasa sa traiesti".....sanatate si putere va doresc
Răspuns la discuția Dezbatere mostenire
daca fratele a renuntat in favoarea mamei, dupa decesul tatei, deci mama este singura proprietara a imobilului, deoarece si ceilalti frati ati renuntat in favoarea dansei, nu cumva nora poate fi data afara? sau macar amenintata, ca sa se poarte macar mai bine cu mama ....
Multumesc din nou. Buna idee cea de-a doua, nu m-am gindit , insa in legatura cu inregistrarile, cei de la firma de telefonie sustin ca nu exista inregistrari iar cineva din politie mi-a spus acelasi lucru, doar dupa ce facem reclamatia se poate pune sub supraveghere telefonul. Mai asteptam pina maine seara cind a promis ca se va rezolva omeneste, va plati si va muta ab pe numele lui, asta la interventia unei cunostinte comune , o persoana cam importanta pentru el. Probabil a inteles ca are mult mai mult de pierdut daca se ajunge prea departe cu situatia asta. Nu l-am amenintat cu politia. Dar , pina nu vedem treaba rezolvata nu zicem gata. Multumesc
Multumesc frumos, la santaj m-am gindit si eu. Cumparatorul este clar fiica mea, deci ea este trecuta in acte, actele sunt la el, dar banuiesc ca se poate obtine copie de la firma de telefonie si sigur e specificat si in contract.
Buna ziua, am si eu nevoie de un sfat in privinta unei situatii "speciale". Fiica mea a avut un prieten cu care a avut o relatie destul de serioasa vreo 6 luni, pina la sfarsitul lui febr anul acesta. Pe la jumatatea lunii ianuarie a facut un nou abonament pe numele ei,la o firma de telefonie mobila pentru prietenul ei, achizitionind si un telefon foarte scump, cu abonament mare , de 59 de euro plus tva. Deci ambele abonamente, al ei si acesta nou sunt pe numele ei, pe aceeasi factura, intelegerea era ca isi plateste fiecare partea de ab. Din pacate s-au despartit, el nu a platit nimic pina acum, adica doua facturi si, evident, telefonul este la el. Banuim ca de fapt nici nu il mai are, probabil l-a vindut. Noi vrem sa platim tot ca sa terminam circul si sa separam cele doua abonamente, insa el ne santajeaza cu alte asazise datorii pe care le-am avea noi la el, ireale. Pur si simplu vrea sa platim toata datoria si sa-i dam inca 1000 de lei lui. Ma intereseaza ce pot face in privinta telefonului, cum pot demonstra ca si-a insusit un bun care nu-i apartine. Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Articol din ziar
Multumesc pentru raspuns. Telefonic si-au cerut scuze si au modificat articolul cu datele adevarate, ziarul fiind online. Si era atit de usor sa ne sune inainte de a scrie, nu dupa...
Buna ziua
am si eu nevoie de un o parere in privinta unui aspect pe care nu stiu cum sa il abordez. Intr-un ziar local dintr-un anumit oras a aparut un articol despre societatea comerciala al carui administrator si asociat unic sunt, articol cu date complet eronate, dar care deja imi creeaza probleme. Ce pot face? Am trimis deja mail-uri redactorului sef si celei care a scris articolul cerindu-le sa dezminta. Inca nu am primit raspuns. Nu cunosc, chiar se pot scrie orice date despre firme intr-un simplu articol, fara sa te interesezi daca sunt adevarate?
Mai avea de trecut adresa de domiciliu, sa primesc eventual si niste vizite ....
Va multumesc anticipat
Buna ziua
reprezentanta sc care detine unul din spatiile comerciale de la parterul blocului insista sa depoziteze in ghena blocului tomberoanele de gunoi ale unuia dintre spatiile detinute de sc respectiva, asta din dorinta de a recompartimenta spatiul comercial al dinsilor astfel incit sa mai creeze un mic magazin (magazinul functioneaza de citiva ani, pina acum au avut spatiu pt gunoi...). Tomberoanele apartin unui magazin de carne si mezeluri si locatarii nu doresc in ghena noastra astfel de deseuri deoarece vin sobolani. I s-a dat raspuns negativ chiar de catre ad gen, s-a intimplat sa vina cu aceasta cerere exact inainte de aceasta adunare. Acum insista ca ghena este parte comuna si are dreptul. Dar la parter mai avem si o banca(spatiu detinut de aceeasi sc cu cererea respectiva) si inca un magazin "cu de toate", alimentare si nealimentare. Daca toti vor spatiu in ghena unde mai punem tomberoanele noastre? Am intrebat verbal la primarie insa nu mi s-a putut da un rapsuns pe loc, din dorinta de a nu gresi, subiectul fiind "delicat", va trebui sa revin in citeva zile sa aflu raspunsul. Daca fac o petitie tot la primarie dureaza o luna pina primesc raspuns....Stie cineva ce lege reglemeneteaza depozitarea gunoiului de catre societatile comerciale? Reprezentanta societatii detinatoare a spatiului nu vrea sa plateasca contributia la cheltuielile asociatiei pina nu ii permitem accesul la ghena. Ba chiar a zis ca face rost de cheia de la intrarea in bloc, urca la un etaj oarecare si arunca de acolo gunoiul la ghena...Multumesc anticipat celor care ma pot ajuta cu un raspuns.