Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Articol din ziar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Articol din ziar

Buna ziua
am si eu nevoie de un o parere in privinta unui aspect pe care nu stiu cum sa il abordez. Intr-un ziar local dintr-un anumit oras a aparut un articol despre societatea comerciala al carui administrator si asociat unic sunt, articol cu date complet eronate, dar care deja imi creeaza probleme. Ce pot face? Am trimis deja mail-uri redactorului sef si celei care a scris articolul cerindu-le sa dezminta. Inca nu am primit raspuns. Nu cunosc, chiar se pot scrie orice date despre firme intr-un simplu articol, fara sa te interesezi daca sunt adevarate?
Mai avea de trecut adresa de domiciliu, sa primesc eventual si niste vizite ....
Va multumesc anticipat
Daca va simtiti lezat intr-un drept al dvs. actionati in instanta si solicitati repararea prejudiciului, atat in forma materiala - despagubiri cat si in forma publicarii de scuze sau dezmintiri sau ce considerati dvs.
Multumesc pentru raspuns. Telefonic si-au cerut scuze si au modificat articolul cu datele adevarate, ziarul fiind online. Si era atit de usor sa ne sune inainte de a scrie, nu dupa...
De unde si maxima : "Da-i romanului mintea de pe urma ..", sau cum era?