Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Cum sa stergi articole cu tine de pe internet ?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Cum sa stergi articole cu tine de pe internet ?

Buna ziua. In urma unui proces care a fost mediatizat ( slab mediatizat, dar totusi mediatizat ) numele unui cunoscut a aparut in presa scrisa si in diverse articole ale ziarelor pe internet fiind asociat cu niste fapte care nu au nicio legatura cu realitatea. Chiar daca procesul s-a solutionat definitiv cu peste un an in urma, persoana respectiva fiind gasita COMPLET NEVINOVATA inca se mai gasesc pe internet articole din 2008-2009 cand procesul era pe rol. Acest lucru ii afecteaza imaginea persoanei respective, care in urma procesului si-a pierdut locul de munca iar in contextul actual respectivele articole nu fac decat sa ii ingreuneze gasirea unei slujbe.
Intrebarile mele sunt:
1. Ce ar putea sa faca persoana respectiva pentru ca acele articole, sau macar numele si datele sale personale sa fie sterse ?
2. Exista vreo lege care sa interzica publicarea datelor cu caracter personal sau care sa protejeze aflarea acestora pentru ca persoana respectiva nu doreste ca aceste date sa fie facute publice?
Va multumesc
Poate sa obtina o hotarare judecatoreasca prin care persoana care a publicat sa fie obligata sa stearga acele articole.
Insa...daca este vorba de o persoana publica situatia este mai complicata si este mai greu de zis daca instanta i-ar conferi respectarea acestui drept.

avocat Claudiu Lascoschi
1. Daca chiar e vorba de presa, nu prea sunt sanse sa scoateti nume din articole de ziar deja aparute. Tot ce ati putea obtine este o dezmintire, dar cam tarziu.
2. Exista legea 677/2001 privind protectia datelor cu caracter personal, dar nu prea se aplica la cazul dumneavoastra [ link extern ]

Daca considera ca i s-a produs o dauna din neglijenta sau reaua intentie a ziaristilor, poate cere daune printr-o actiune civila.
Multumesc pentru raspunsuri :)
eumarian a scris:

1. Daca chiar e vorba de presa, nu prea sunt sanse sa scoateti nume din articole de ziar deja aparute. Tot ce ati putea obtine este o dezmintire, dar cam tarziu.
2. Exista legea 677/2001 privind protectia datelor cu caracter personal, dar nu prea se aplica la cazul dumneavoastra [ link extern ]

Daca considera ca i s-a produs o dauna din neglijenta sau reaua intentie a ziaristilor, poate cere daune printr-o actiune civila.

Corect!
Are dreptul la dezmintire si la daune in cazul in care este vorba de un articol din ziar.
Efectele produse prin publicarea articolului de presa pe suport de hartie nu se pot sterge sub nicio forma.

Si in cazul unui articol scris pe internet are dreptul la despagubiri in egala masura diferenta fiind insa aceea ca acesta se poate sterge de buna voie de persoana fizica sau juridica care l-a publicat sau prin hotarare judecatoreasca in caz de refuz.

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Poate sa obtina o hotarare judecatoreasca prin care persoana care a publicat sa fie obligata sa stearga acele articole.
Insa...daca este vorba de o persoana publica situatia este mai complicata si este mai greu de zis daca instanta i-ar conferi respectarea acestui drept.

avocat Claudiu Lascoschi

pff...:P, d_le avocat..
era logic ca din punctul breslei in care lucrati sa dati astfel de sfaturi...absurde ca sa zic asa, deoarece e total eronat ce sfat ati putut da.

postarile de pe net nu se pot sterge decat cand le sterge administratorul site_ului sau forumului respectiv, si in momentul cand a fost programata stergerea postarilor "expirate"

o instanta nu are pe cine obliga sa stearga acele postari, mai ales ca cea mai mare parte dintre ele au fost postate de useri fictivi.

e ca si cum spunem: "ne-a facut hoti, Gheorghe..." solicitam instantei sa se pronunte in procesul de calomnie, solicitand daune morale..

ha ha ha .. pe care Gheorghe il cauta instanta ...si unde sunt probele admise de lege ? nicaieri.
=D>
ContSters174752, utilizator