avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1089 soluții astăzi
Forum Activitate adinaba

Activitate adinaba

Răspuns la discuția antecontract prima casa
multumesc pentru raspuns, am discutat cu agenta imobiliara si i-am spus ca vreau sa dau banii la notar, acum astept confirmarea :)
Buna seara,
Am gasit un apartament pe care mi-l pot permite prin programul prima casa. Din pacate, ca la orice "oferta" exista dezavantaje. Proprietarii, doi frati, nu au succesiunea facuta si nu vor sa o faca decat daca cumparatorul, in cazul acesta eu, plateste un avans de 500 E, astfel garatand ca nu se va razgandi si va finaliza achizitia. Eu sunt dispusa sa dau acesti bani doar prin notar (dansii vor prin agentia imobiliara). Intrebarile mele sunt
- este posibil sa intocmim un antecontract standard de prima casa, dar suma de avans totala pe care eu trebuie sa o platesc, 5% din valoarea apartamenului, sa fie achitata in doua rate? (in mod normal as incheia antecontractul si as da tot avansul dupa verificarea actelor de catre banca)
- alte persoane in afara de cei doi frati, cum ar fi sotiile sau copii acestora, au drepturi asupra apartamenului mostenit de cei doi?
- este posibil ca dupa cumpararea apartamenului sa apara un al treilea frate care sa isi ceara drepturile de proprietate?
Va multumesc si va doresc o seara cat mai buna,
Adina
Discuție PFA/SRL
Buna ziua,
Ma puteti ajuta cu un raspuns pentru intrebarile de mai jos?

1. pt PFA cu impozit pe profit - ce cheltuili deductibile si in ce proportie?
2. pt PFA cu impozit pe venit - ce cheltuili deductibile si in ce proportie?
3. pentru SRL cu impozit pe profit - ce cheltuili deductibile si in ce proportie?
4. pentru SRL cu impozit pe venit - ce cheltuili deductibile si in ce proportie?
Răspuns la discuția Discriminare la locul de munca
Sanctiunea a constat in inlaturarea unei facilitati oferite de firma angajatoare, aceea de a lucra de acasa. De la alti colegi stiu ca aceasta sanctiune este aplicata in situatii mult mai grave - de exemplu un coleg a lipsit 2 saptamani de la munca fara sa anunte, nimeni nu a stiut unde este si cand s-a intors la birou a fost informat ca nu mai are voie sa lucreze de acasa. Momentan sunt singura fara aceasta facilitate si nu exista nici o explicatie de ce mi-a fost inlaturata. Doar discriminarea....
Buna dimineata,

As dori sa detaliez o problema pe care o intampin la locul de munca. In luna martie sefa mea a decis sa aplice o sanctiune persoanelor care nu isi finalizeaza indatoririle. In luna aprilie am fost singura evaluata si sanctionata cu toate ca doar un mic numar din colegii mei au reusit sa-si termine treaba. Am ridicat problema la management, atentionand ca tratamentul aplicat nu este corect si ar putea fi privit ca un caz de discriminare, eu fiind singura in aceasta situatie. Am cerut o reevaluare care nu a avut loc si inca sunt sanctionata.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.

Va multumesc,
Adina