avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Activitate crivatgeorgiana

Activitate crivatgeorgiana

buna seara
am o nelamurire: soacra mea a decedat recent si avea 3 imprumuturi facute la banca1, banca2 si ifn
sotul meu a fost la toate cele 3 institutii cu copii legalizate dupa certif. de deces sa anunte evenimentul neplacut,pentru a inceta derularea respectivelor contracte.
-la banca1 se rezolva problema in sensul ca isi vor acoperi paguba de la firma de asigurari cu care s-a facut contr. de asigurare obligatoriu in mom. accesarii creditului de nevoi personale.
-la banca2 si la ifn doamnele functionare sau ce or fi ele insista ca ratele se vor transmite la rudele de gradul 1,chiar daca la una dintre ele exista tot o polita de asigurare (coincidenta ca e aceeasi firma asiguratoare) care ar trebui sa acopere paguba.
mentionez ca nu trebuie facuta nici o succesiune in urma decesului soacrei mele deoarece in decembrie 2010 i-a facut sotului meu acte de donatie pe apartamentul in care locuim,cu clauza de habitatie(deci cu drept de a locui,dar nu mai era proprietara ea).
intrebarea este ce "portita" au cele 2 institutii sa ne oblige pe noi sa platim mai departe acele rate?in contracte nu exista giranti, co-debitori, etc alte garantii
de ce se pot transmite copiilor?
si de ce daca exista polita de asigurare,banca 2 nu vrea sa rezolve problema cu cei de la asigurari?
la creditul facut la ifn,nu exista nici o polita de asigurare, iar in contract este scris ca in caz de deces co-debitorul este sotul/sotia, dupa caz, iar socrul meu este decedat si el de 22 ani, deci nu exista aici co-debitor.
astept raspunsul dvs cat mai curand, va rog

[editat- nu este de dorit sa folosesti scrierea cu inflorituri (k, sh, tz, y), cu exceptia cazurilor în care pot aparea confuzii si nici
identificarea unor persoane, fie fizice sau juridice, in mesajele postate sau in titlul topicului, multumesc].




Discuție anulare donatie
buna ziua!
problema mea ar fi urmatoarea:
soacra mea ameninta k va anula donatia facuta sotului meu, pe apartamentul in care stam noi, donatie care e cu clauza de habitatie si intretinere ' in limita posibilitatilor", desi ea are venituri rezonabile si se poate intretine singura. chiar e obligat sotul meu sa-i dea bani dak ea are veniturile ei cu care se poate intretine singura???
cum poate anula aceasta donatie si ce costuri implica aceasta actiune pentru noi si pentru soacra mea? despre ce sume poate fi vorba(cheltuieli de judecata,, etc)