avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 482 soluții astăzi
Forum Activitate canamaria

Activitate canamaria

Multumesc frumos. Alegerea este 55b, insa trebuie o imputernicire. Nu am prea inteles cum ar trebui sa sune imputernicirea asta in conditiile in care pers respectiva este totodata si asociat unic si angajat....Ceva de genul "Eu insami ma deleg sa.."?sau?
In conditiile in care un asociat unic are contract de munca inregistrat la ITM (iar societatea pe care o detine nu a avut activitate, implicit contributiile la stat in urma acestui contract nu au fost onorate) poate desfiinta contractul de munca? Cine este in masura sa faca decizia de incetare si care sunt pasii ce trebuie urmati pentru aceasta procedura?

Multumesc
Răspuns la discuția Recuperarea remuneratie
Astazi depun o contestatie a deciziei de preaviz, la sfaturile primite din partea altoram doar ca o tragere de timp. Ce nu stiu eu insa este daca ma lupt degeaba si intr-adevar nu mi se cuvin 6 salarii compensatorii?pe langa sal. comensatorii am de recuperat si vreo 3 luni de neplata a salariilor. Avocatul meu nu m-a lamurit in leg. cu acestea pentru ca inca nu am platit "avansul"...as plati din tot sufletul numai sa stiu ca am pentru ce sa lupt.
Am descoperit de curand ca administratorul companiei vrea sa bage firma in faliment, dar cererea luia fost amanata pana in oct......iau o prima infatisare ptr cazul meu ar fi undeva la anul....
Ce ma sfatuiti?
Am nevoie de un avocat care sa ma lamureasca cu treaba asta, si cu care sa merg pana la capat!
Multumesc
Răspuns la discuția Recuperare remuneratie
Multumesc frumos ptr raspuns. Macar cu o particica m-am lamurit.
Acum caut un avocat care sa ma reprezinte pe toata perioada procesului; cineva care a mai avut cazuri de acest gen!

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu o problema legata de salariile neplatite la timp.
Mentionez ca doresc sa ajung in instanta pentru ca, oricat as incerca sa rezolv situatia pe cale amiabila, este din ce in ce mai dificil sa comunic cu cineva din cadrul companiei.
Salariile nu mi-au fost platite de mai bine de 3 luni, si mai nou am primit si comunicarea de preaviz si decizia se restructurare cf art 65(1).
Stiam ca in aceste situatii statul sustine cheltuielile de judecata. Va rog, am nevoie de Mai multe informatii privitoare la demersurile de judecata!
Va multumesc
Buna seara. Va solicit ajutorul in pb. urmatoare:
lucrez la o companie cu capital privat romanesc care este rau platnica. Stiu ca nu este un caz exceptional si ca multi ar spune "si a mea", dar problema e in felul urmator: in momentul in care conducerea hotaraste sa plateasca cu foarte mare intarziere salariile restante personalului angajat, o face pe clasamente de genul : personal activ, personal inactiv si personal pe lista de plecare. Ma aflu ce 2 sapt in CM si intamplator am aflat ca sunt pe lista de plecare. Foarte contrariata de faptul ca sunt efectiv leftera si cu debitele restante in pom, am sunat cativa colegi in speranta ca aflu ceva legat de viararea salariilor. Mentionez de asemenea ca la dep de contabilitate este o tacere crunta. Cu toate astea am aflat ca s-au virat banii vineri, celor activi bineinteles, dar problema mea este ca si eu sunt inca activa. Nu au cum sa imi desfiinteze postul atat timp cat ma aflu in CM, ca atare figurez ca fiind inca angajat (ca de altfel cei de pe "lista neagra" pana la proba contrarie). Nu am nicio solutie de a scoate banii munciti efectiv, de la ei pe cale amiabila. Nu merge nici cu amenintati, si ma vad nevoita sa apelez la instanta pentru ca nu vad sa fie vorba despre altceva decat rea vointa.
Totodata, contractul incheiat intre mine si compania cu pricina se raporteaza la CM unic la nivel de ramura de transport, in care sunt prevazute in caz de concediere, 6 salarii compensatorii. Dupa o vreme, jurista firmei vine si spune ca nu suntem semnatari la acest cm de ramura de transort si ca de acum (din ziua respectiva) ne raportam la CM unic la nivel national (cu 1 sal compensatoriu). In contractul meu se stipuleaza clar 6 salarii compensatorii in caz de concediere, lucru pe care ei il contesta pe motiv ca n-am fost niciodata semnatari (firma are ca obiect de activitate "transporturi").
Va rog sa imi spuneti cum pot sa clarific situatia, pe orice cale!
Multumesc anticipat si astept cu interes un raspuns.