avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate nicu.b

Activitate nicu.b

buna ziua.am si eu urmatoarea speta.Zilele trecute am participat la un concurs pentru angajare in cadrul aeroportului henry coanda bucuresti.postul era de masinist agregate aeroportuare si conditiile de participare erau:permis de conducere categ b,c si e si diploma de bacalaureat.la telefon intreb in ce consta concursul si mi se spune ca o sa dau un examen de cunostinte,un interviu, limba engleza si o sa conduc niste utilaje.ma prezint la examen unde eram vreo 32 de candidati pe un singur loc.trec de proba de cunostinte pentru soferi,intru la interviu, limba engleza si trec de toate cu bine.problema cea mare vine in momentul in care ne scoate in curte si ne arata utilajele pe care vom da proba.deci ne-a pus sa conducem o masina speciala care tracteaza avioanele si pe care nici macar la tv nu o vazusem.si problema nu era de condus ca se conducea destul de usor dar trebuia sa o manevrezi cu o remorca legata in fata utilajului printre niste jaloane.acest lucru mi s-a parut imposibil si bineinteles am picat aceasta proba.Intrebarea mea este daca vi se pare corect si legal acest concurs in conditiile in care ne-a fost explicat in mare cum sa procedam,nu am citit si nu am semnat nici un regulament de functionare al acestui concurs si nu am fost instruiti dpdv al SSM pentru conducerea uni astfel de autovehicul.sunt de parere ca pentru conducerea acelui vehicul cu remorca in fata printre jaloanele acelea iti trebuia totusi o pregatire si cateva exersari insa nu ti se ofera aceasta posibilitate.am plecat foarte dezamagit insa nu am spus nimic de teama ca nu ma vor mai chema la urmatorul concurs(se organizeaza cam de 2 ori pe an).dvs ce parere aveti?
va multumesc :((
Răspuns la discuția succesiune
va multumesc
Discuție succesiune
am urmatoarea speta.in 2007 bunica mea a facut succesiunea uneui teren si a casei in care locuia de pe urma bunicului meu si ii revine cota indiviza de 1/1 din dreptul de proprietate asupra terenului(pe care il instraineaza prin vanzare) si cota de 1/2 din dreptul de proprietatatte asupra casei de locuit>restul cotei de 1/2 se imparte intre bunica (cota de 1/4 din aceasta )si mamei mele careia ii in calitate de fiica ii revine o cota de 3/4 din aceasta.bunica a decedat recent.trebuie facuta din nou succesiunea a supra casei de catre mama mea sau neavand alti mostenitori ii revine prin lege?va multumesc
Răspuns la discuția autorizatie de construire
multumesc mult
buna ziua.tatal meu a cumparat o casa la tara in 1972 casa in care a locuit pana in 2007 cand a demolato pentru a construi o casa noua.in 2007 a mers la primarie pentru a solicita autorizatie de construire dar primarul de la acea vreme ia spus sa demareze lucrarile daca constructia va fi execuatata pe terenul vechii case,nefiind neaparat nevoie de autorizatie
ce se poate intampla daca nu avem autorizatie nici in ziua de azi?se poate merge pana la demolare?exista vreun termen care se poate da pentru a obtine autorizatia?care e procedura?va rog mult deoarece sunt speriat dupa discutiile pe care le-am vazut pe diferite forumuri:((