avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 381 soluții astăzi
Forum Activitate si_monee

Activitate si_monee

Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu un sfat , vreau sa cumpar o garsoniera de la dezvoltator imobiliar.vanzarea este intermediata de firma de imobiliare,problema este ca la semnarea precontractului (care urmeaza a se face saptamana viitoare)mi se cer toti banii sau 90% din suma.am fost la fata locului unde se construieste imobilul, este inca santier , finalizarea imobilului si predare apartamentelor se va face in luna octombrie in acest an.Este normal sa-mi ceara toti banii la precontract?Care ar fi riscurile?Precontractul are valoare legala in instanta daca doamne fereste se intampla ceva?Va multumesc anticipat.
Discuție Malpraxis?
Buna ziua!In urma cu 6 luni am facut o operatie de mamoreductie. La ecografia pe care am facut-o zilele trecute s-a descoperit la un san o formatiune care nu a putut fi incadrata nici ca nodul ,nici serom , nici fibrochist.Pare a fi o bucatica din furtunul de drenaj(opinia in particular a medicului de la eco).Cand il imping de jos in sus catre mamelon se vede cum ridica epiderma si e foarte tare.Am vorbit la telefon cu medicul care m-a operat si m-a programat saptamana viitoare la o consultatie.Atitudinea lui cam lasa de dorit.Ce ar trebui sa stiu si sa fac in calitate de pacient daca se dovedeste ca acea formatiune este un rest de material sanitar?Va multumesc !
Buna ziua!Va rog sa ma ajutati cu un raspuns competent.
Urmeaza sa ma casatoresc.Viitorul meu sot vrea sa imi doneze casa in care locuieste ,primita tot prin donatie de la frate cu multi ani in urma.Toti din familia sotului sunt de acord cu aceasta hotarare.Dar, sotul are un copil minor din prima casatorie.Intrebara mea este :poate fi atacata donatia de acest mostenitor ?ce act nu poate fi atacat?Va multumesc!