avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Activitate Diana2804

Activitate Diana2804

Sunt in CCC , pe 8 iulie anul acesta baiatul implineste 2 ani, iar bebe 2 va veni la jumatatea lunii august. Firma la care sunt eu angajata, din luna iunie anul acesta isi va suspenda activitatea. Intrebarea mea este daca mai pot sa beneficiez de CCC daca este diferenta intre incheierea primului CCC si venirea lui bebe 2
Discuție CCC
Buna ziua ! am si eu o intrebare . sunt in concediu crestere copil 2 ani, baiatul meu face anul acest pe 8 iulie 2 ani si in august pe 15 urmeaza sa nasc bebe 2, mai pot beneficia de concediu de crestere copil?
Buna ziua !
Numele meu este Diana , si am si eu cateva intrebari pentru dumneavostra .
In data de 23 iunie 2010 m-am angajat la o societatete , am avut prima data un contract pe 3 luni , apoi l-am prelungit pe inca 6 luni . in aceste luni am ramas insarcinata . Cand aveam 12 saptamani ( in luna ianuarie 2011) am anuntat in scris directorul unitatii , am anexat o copie de la ecografie . Contractul de munca imi expira pe data de 21 martie anul acesta, am avut unele probleme cu sarcina , am fost internata de 3 ori in spital in mai putin de 1 luna jumate , iar cand m-am dus sa duc ultimul concediu medical , directorul m-a obligat sa semnez decizia de incetare contract de munca cu data de 21 martie 2011. Am semnat acea decizie , am zis ca nu vreau sa ma mai stresez ca nu fac bine la sarcina .
In data de 21 martie mi-a expirat contractul , nu a mai fost prelungit , si am vorbit cu o verisoara de a mea ca sa imi bag contractul de munca la ea pe firma sa pot beneficia de acea indemnizatie de crestere a copilului .si cu data de 23 martie am inceput sa lucrez la ea . Am bagat contractl cu data de 23 iar pe data de 31 martie mi-a facut incetare din cauza ca a avut unele probleme , si de la 1 aprilie sunt angajata la o alta societate , nu fictiv ci merg la serviciu , sunt cu contract pe perioada nedeterminata , la 8 ore.
intrebarea mea este urmatoare :
Ma poate afecta cu ceva aceste modificari cu contractele de munca ?
Pot beneficia de concediu prenatal sau postnatal ?

precizez ca toate contributiile au fost platite .