Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CCC

Buna ziua ! am si eu o intrebare . sunt in concediu crestere copil 2 ani, baiatul meu face anul acest pe 8 iulie 2 ani si in august pe 15 urmeaza sa nasc bebe 2, mai pot beneficia de concediu de crestere copil?
1. Da, veti beneficia de CCC2 (pentru al doilea copil).

2. Dupa terminarea CCC1 faceti catre angajator cerere de incetare a suspendarii CIM incepand cu data de 9 iulie 2013 si reluarea activitatii cu aceeasi data.

3. Cu aceeasi data, de 9 iulie 2013, puteti sa prezentati angajatorului si certificat medical pentru concediu de maternitate pentru al doilea copil.

4. Pentru a intra in CCC2 veti proceda la fel cum ati procedat cand ati intrat in CCC1.