Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere bebe 2
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere bebe 2

Buna ziua,sunt acasa in concediu de maternitate ,bebelusul meu face 2 ani in 13 septembrie,anul acesta,iar in prezent sunt insarcinata in 2 saptamani cu bebe 2,intrebarea mea este daca beneficiez in continuare de indemnizatie,si daca trebuie sa ma intorc la serviciu?Cu primul bebe am stat de pe la 4 luni doar in concediu medical pt ca lucram intr-um mediu toxic si cei de la MEDICINA MUNCII,nu au dorit sa imi acorde risc maternal.Va multumesc si astept raspuns
1. Acum sunteti in concediu crestere copil pentru primul copil (CCC1), nu in concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).

2. Cand se termina CCC1 faceti o cerere catre angajator prin care solicitati incetarea suspendarii contractului individual de munca (CIM) si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM, incepand cu data de 14 septembrie 2013.

3. - Apoi veti intra in concediu de maternitate pentru al doilea copil si apoi in CCC2.
- Veti proceda la fel cum ati procedat si la primul copil.
- Puteti de asemenea sa beneficiati de concedii medicale, daca este cazul.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
multumesc frumos